Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA. Raport odtajniony będzie 4 lipca?

0
Podziel się:

Dokument zostanie odtajniony na początku lipca.

Więzienia CIA. Raport odtajniony będzie 4 lipca?
(art makes me smile/CC/Flickr)
bESxvfSd

Szefowa komisji ds. wywiadu w Senacie USA Dianne Feinstein poinformowała, że CIA wkrótce zakończy ocenę raportu o kontrowersyjnych przesłuchaniach w tajnych więzieniach i spodziewa się, że dokument zostanie odtajniony na początku lipca.

Feinstein, cytowana przez _ The Hill _, dziennik poświęcony pracy Kongresu, powiedziała, że dyrektor amerykańskiego wywiadu James Clapper zapewnił ją, że sprawdzanie raportu w celu jego odtajnienia powinno być zakończone na początku przyszłego miesiąca.

_ - Zapewnił mnie, iż ma nadzieję, że raport będzie dostępny około czwartego lipca _ - powiedziała Feinstein.

bESxvfSf

Na początku kwietnia senacka komisja ds. wywiadu opowiedziała się w głosowaniu za odtajnieniem streszczenia oraz wniosków swego obszernego, liczącego ponad 6 tys. stron raportu na temat kontrowersyjnych przesłuchań, jakie CIA prowadziła za czasów prezydenta George'a W. Busha.

Zanim to się stanie, CIA musi dokonać przeglądu raportu w celu określenia, co może zostać odtajnione i udostępnione opinii publicznej.

Oczekuje się, że raport, nad którym senatorzy pracowali kilka lat, ujawni szczegóły kontrowersyjnego programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, takich jak podtapianie czy pozbawianie snu, który CIA prowadziła w tajnych zagranicznych ośrodkach w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku. Raport jest pierwszym i najbardziej obszernym dokumentem, którego celem było zbadanie faktycznego znaczenia tego programu dla zdobywania ważnych informacji wywiadowczych.

Według przecieków _ Washington Post _ i innych amerykańskich mediów we wnioskach raport senatorzy zarzucają CIA, że przez lata wprowadzała w błąd amerykańską administrację, Kongres i opinię publiczną, ukrywając prawdę o brutalnych metodach przesłuchiwania więźniów, a także ich niewielkiej skuteczności.

bESxvfSl
Czytaj więcej w Money.pl
Senat za odtajnieniem części raportu o CIA We wspólnym oświadczeniu politycy tłumaczyli, że _ są za odtajnieniem raportu, gdyż zebrane fakty doprowadziły nas do wniosku, że przesłuchiwani byli poddawani torturze _.
Więzienia CIA. _ Wnioski mogłyby być przykre _ Włodzimierz Cimoszewicz, przyznał, że nic nie usprawiedliwia takich działań, jak tortury. Trzeba jednak pamiętać o kontekście całej sprawy - dodał.
Chcą przedłużenia śledztwa ws. więzień CIA Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch.
bESxvfSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)