Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
05.09.2012 17:31

Więzienia CIA? Polska wyjaśnia w Trybunale

Polski rząd przedłożył Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko dotyczące skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Polski rząd przedłożył Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko dotyczące skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce - poinformowało biuro prasowe MSZ. Stanowisko rządu jest niejawne.

_ Decyzję o sposobie i zakresie udostępniania opinii publicznej stanowisk stron w toczących się postępowaniach zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmuje Trybunał. W związku z powyższym rząd RP na podstawie regulaminu Trybunału złożył wniosek o ograniczenie publicznego dostępu do całości złożonych w sprawie dokumentów z uwagi na fakt, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego w Polsce postępowania przygotowawczego _ - poinformowało MSZ.

W 2011 r. adwokaci al-Nashiriego - osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce - zaskarżyli do Strasburga _ przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa _ w sprawie domniemanych więzień.

Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty powiedział z kolei, że prokuratura _ udzieliła wszelkiej możliwej pomocy w zakresie sformułowania odpowiedzi przez rząd polski _.

Polska prokuratura w toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. W lutym br. śledztwo, prowadzone początkowo w Warszawie, zostało przekazane krakowskiej prokuraturze apelacyjnej.

W lipcu monitorująca całą sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka informowała, że polski rząd został zobowiązany przez ETPC do udzielenia do 5 września odpowiedzi na pytanie, czy Saudyjczyk był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski. Inne pytanie dotyczyło tego, czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia. W czerwcu polskie media informowały o projekcie porozumienia z USA, jaki ma się znajdować w materiałach przekazanych polskiej prokuraturze przez Agencję Wywiadu.

Strona polska została też poproszona o przekazanie materiałów, na podstawie których zapadła decyzja o przyznaniu al-Nashiriemu statusu pokrzywdzonego w polskim śledztwie.

Pytania sformułowane przez Trybunał oznaczały, że sprawa przed ETPC weszła w tzw. etap komunikacji skargi. Rozpoczyna się on, gdy Trybunał uzna, że skarga spełnia wszystkie kryteria formalne. Przesyła ją wtedy rządowi państwa z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów podnoszonych przez skarżącego.

Amerykanie uznają al-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Zapowiedziano, że prokuratorzy będą się domagali dla niego kary śmierci. Al-Nashiri został schwytany w Dubaju dwa lata po zamachu, przewieziony do aresztu w Afganistanie i w Tajlandii.

Według doniesień AP w grudniu 2002 r. al-Nashiri był w tajnym więzieniu w Polsce - zaledwie kilka dni po jego otwarciu. Al-Nashiri miał być przetrzymywany na terenie Polski od 5 grudnia 2002 r. do 6 czerwca 2003 r. W trakcie przesłuchań prowadzonych w tym okresie dochodzić miało do sytuacji naruszających prawa mężczyzny.

Według _ Gazety Wyborczej _, warszawska prokuratura jeszcze w styczniu postawiła byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego. Według dziennika było to możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od AW pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. Z informacji Straży Granicznej wynika, że od grudnia 2002 do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Szyman 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnili szczegóły tajnych lotów CIA do Polski Reprieve zapowiedziała opublikowanie w najbliższych tygodniach dalszych dokumentów ze swego dochodzenia.
Pochwalił Polskę w sprawie więzień CIA Pełnomocnik domniemanego więźnia CIA Abu Zubaidy, chwali Polskę za to, że postawiła zarzuty wysokiemu urzędnikowi.
Tagi: więzienia cia w polsce, więzienia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz