Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzień polityczny Siarhiej Kawalenka został zwolniony

0
Podziel się:

Kawalenka napisał do prezydenta Alaksandra Łukaszenki prośbę o ułaskawienie - jak wyjaśnił - pod wpływem nacisku, m.in. kary karceru.

Więzień polityczny Siarhiej Kawalenka został zwolniony
(gudmd.haralds/Flickr)

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka został zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie, gdzie odbywał wyrok ponad 2 lat pozbawienia wolności - poinformowała dziś jego matka Lidzija. W czerwcu Kawalenka napisał prośbę o ułaskawienie do prezydenta.

Matka Kawalenki powiedziała, że opozycjonista został zwolniony w środę wieczorem i w nocy wrócił do domu w Witebsku. Po zwolnieniu on i jego żona Alena przyjechali do niej, po czym opozycjonista - choć był zmęczony - przez pół nocy opowiadał, co się z nim działo.

Kawalenka napisał do prezydenta Alaksandra Łukaszenki prośbę o ułaskawienie - jak wyjaśnił - pod wpływem nacisku, m.in. kary karceru. List zawierał jedno zdanie: _ Proszę o ułaskawienie _. Opozycjonista nie przyznał się w nim do winy.

Kawalenka, witebski działacz opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF), został pod koniec lutego skazany na 25 miesięcy kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary z 2010 roku. W maju 2010 r. Kawalenkę skazano na trzy lata zesłania i prac poprawczych za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Skazany na taką karę nie może opuszczać miejscowości, do której go skierowano (w tym przypadku Witebska), musi w niej pracować i nocować w wyznaczonym miejscu.

Opozycjonistę zatrzymano 19 grudnia 2011 roku. Kawalenka ogłosił w proteście głodówkę, którą prowadził z przerwami przez kilka miesięcy.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
Cena rosyjskiego gazu w górę o 12 procent Białoruś będzie płacić Rosji za gaz w przyszłym roku 185 dol. za tys. m sześc. - powiadomił białoruski minister finansów Andrej Charkawiec.
50. urodziny spedził w kolonii karnej Bialackiemu złożyli życzenia ambasadorowie państw Unii Europejskiej na Białorusi, w tym ambasador Polski Leszek Szerepka. Wspólną kartkę z życzeniami wysłali do kolonii karnej w Bobrujsku.
Demokracja w odwrocie. Władzę przejmują... Komentator największej opiniotwórczej niemieckiej gazety zwraca uwagę na fakt, że jeszcze kilka lat temu zdawało się, iż granica między Zachodem a Wschodem zaniknie.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)