Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wietnam: Premier apeluje o pokój. Wysyła w tej sprawie... SMS-a

0
Podziel się:

Nguyen Tan Dung (na zdj.) wezwał też policję i władze lokalne do przywrócenia porządku oraz zapewnienia bezpieczeństwa.

Wietnam: Premier apeluje o pokój. Wysyła w tej sprawie... SMS-a
(R. D. Ward/dams.defenseimagery.mil)
bELuvRYl

Po antychińskich zamieszkach w Wietnamie premier tego kraju Nguyen Tan Dung (na zdj.) wezwał Wietnamczyków do powściągliwości. Wszyscy posiadacze telefonów komórkowych otrzymali od szefa rządu SMS-a w tej sprawie.

Premier zaapelował do rodaków, by nie dawali się prowokować do _ działań godzących w interesy i reputację kraju _. Nguyen Tan Dung wezwał też policję i władze lokalne do przywrócenia porządku oraz zapewnienia bezpieczeństwa.

Antychińskie zamieszki w Wietnamie wybuchły we wtorek w prowincjach Binh Duong i Dong Nai, na południu kraju, gdzie podpalono kilkanaście fabryk uważanych za chińskie, a kilkaset innych zdewastowano lub splądrowano. Ucierpiało wiele tajwańskich zakładów, które protestujący mylnie wzięli za należące do Chin.

bELuvRYn

Powodem protestów było zainstalowanie w ubiegłym tygodniu przez Chiny platformy wiertniczej w pobliżu Wysp Paracelskich na bogatym w zasoby naturalne Morzu Południowochińskim, o które Hanoi toczy spór z Pekinem. Oba państwa spierają się również o zwierzchność nad Wyspami Spratly na tym akwenie.

Rząd wietnamski twierdzi, że podczas zamieszek zginęła jedna osoba, ale - jak informuje Reuters - lekarz w jednym ze szpitali w pobliżu miejsca zamieszek twierdzi, że widział 21 zwłok i że co najmniej 100 ludzi zostało rannych.

Tajwan zapowiedział w piątek, że w koordynacji z innymi krajami będzie się domagał od Wietnamu odszkodowania. Podczas zamieszek tłum m.in. podpalił wielką stalownię budowaną w Wietnamie przez Formosa Plastics Group, największego tajwańskiego inwestora w Wietnamie.

Czytaj więcej w Money.pl
Antychińskie zamieszki w Wietnamie. Są ofiary Niepokoje wywołała interwencja Chin na spornym akwenie Morza Południowochińskiego.
Spalili 15 fabryk, zdewastowali setki innych Antychińscy demonstranci na południu Wietnamu podpalili co najmniej 15 zagranicznych fabryk i zdewastowali lub splądrowali setki innych.
Wietnam wspomina zwycięstwo nad Francją - _ Dien Bien Phu to znaczący i wspaniały etap w historii narodu wietnamskiego _ - uważa prezydent Wietnamu.
bELuvRYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)