Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielki kongres Bractwa Muzułmańskiego w Libii

0
Podziel się:

Islamiści, represjonowani przez dyktatora, zainaugurowali swój pierwszy od
blisko 25 lat jawny kongres.

Wielki kongres Bractwa Muzułmańskiego w Libii
(dlisbona/CC/Flickr)

Libijskie Bractwo Muzułmańskie, represjonowane przez ostatnie lata przez reżimu obalonego niedawno Muammara Kadafiego, zainaugurowało w czwartek wieczorem swój pierwszy od blisko 25 lat jawny kongres.

Spotkanie tego islamskiego ruchu rozpoczęło się w Bengazi - kolebce rebelii na wschodzie Libii.

_ - To historyczny dzień dla nas i dla narodu libijskiego _ - oświadczył w rozmowie z AFP szef libijskiego Bractwa Muzułmańskiego, Sulejman Abdel Kader.

Według przedstawicieli ruchu, Bractwo spotykało się w ostatnich latach regularnie, lecz potajemnie, w obawie przed represjami. Natomiast otwarte kongresy organizowano poza granicami Libii.

W inauguracji kongresu uczestniczyli przedstawiciele przejściowej Narodowej Rady Libijskiej (NRL), a także członkowie tunezyjskiej islamskiej Partii Odrodzenia (an-Nahda).

W ciągu najbliższych trzy dni libijskie Bractwo Muzułmańskie będzie obradowało nad wyborem nowego lidera lub przedłużeniem kadencji obecnego, a także zastanowi się nad strategią na przyszłość, w tym możliwością utworzenia partii politycznej - poinformował Kader.

Jak wyjaśnił przywódca ruchu, Bractwo Muzułmańskie wspiera ideę państwa obywatelskiego, lecz opartego na wartościach islamskich. _ Widzimy w islamie fundament wolności, sprawiedliwości i równości _ - powiedział Kader.

Wcześniej przedstawicielka odłamu kobiecego Bractwa, Madżda al-Fallah, wezwała kobiety _ do wyzwolenia się _. _ Apelujemy o wyzwolenie się kobiet, lecz nie na model zachodni, a na model islamski _ - agitowała.

_ - Libijskie kobity muszą uczestniczyć w powstawaniu nowej konstytucji, muszą być częścią wszystkich sfer życia - politycznej, gospodarczej i społecznej _ - tłumaczyła Fallah w rozmowie z AFP.

Jak odnotowuje francuska agencja, islamiści w Libii są rosnącą siłą polityczną po obaleniu Kadafiego. Mówią, że chcą promować umiarkowany islam oraz, że są gotowi na udział w rządzeniu w ramach demokratycznego państwa.

Pod koniec lat 90. libijskie władze zatrzymały 152 członków Bractwa Muzułmańskiego. W procesie w 2001 roku sąd ludowy skazał dwóch spośród nich na śmierć, 73 z nich na dożywocie, 66 zostało uwolnionych, a reszta dostała karę 10 lat więzienia.

Skazani - głównie studenci i profesorowie uniwersyteccy - zostali oskarżeni o wspieranie lub przynależność do libijskiego ugrupowania islamistycznego - ruchu Al-Dżama al-Islamija al-Libija. Przekonania tego założonego w 1979 r. ruchu, podobne są do poglądów Bractwa, ruchu powstałego w Egipcie, który nawołuje do ustanowienia, obecnie bez użycia przemocy, jednego państwa islamskiego.

O sytuacji w Libii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t87293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/powrot;libii;do;wydobycia;ropy;sprzed;konfliktu;dopiero;w;2013;roku,125,0,964221.html) Sytuacja w Libii jest gorsza, niż sądzono Prognoza MAE kontrastuje z zapowiedzią obecnego libijskiego ministra do spraw ropy Alego Tarhuniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostatni;szef;rzadu;kaddafiego;wydany;obiecali;nie;torturowac,211,0,962003.html) Obiecali na piśmie nie torturować. Mają zbiega Al-Mahmudiego, ostatniego szefa rządu Kaddafiego, zatrzymano w Tunezji we wrześniu tego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t180627.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;rebelianci;nie;chca;rozbrojenia,246,0,956150.html) Toksyczna spuścizna Kaddafiego opanuje Libię? Liderzy lokalnych zbrojnych milicji libijskich, które pomogły obalić reżim Muammara Kaddafiego nie chcą złożyć broni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)