Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podsłuchy
24.06.2014 14:54

Wielka Brytania: są wyroki w aferze podsłuchowej

Za winnego sąd uznał Andy Coulsona, byłego spin doktora premiera Davida Camerona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rebekah Brooks, była dyrektor koncernu prasowego grupy News Corp. Ruperta Murdocha, została uniewinniona w procesie dotyczącym afery podsłuchowej. Za winnego sąd uznał natomiast Andy Coulsona (na zdjęciu), byłego spin doktora premiera Davida Camerona.

Proces trwał prawie osiem miesięcy. Brooks i Coulson nie przyznali się do winy. Prokuratura twierdziła, że wiedzieli o podsłuchach prowadzonych przez tabloid _ News of the World _ (NotW) i uczestniczyli w zmowie mającej na celu podsłuchiwanie nagrań z prywatnych poczt głosowych między 3 października 2000 roku a 9 sierpnia 2006 roku.

Ława przysięgłych uniewinniła Brooks od zarzutu udziału w zmowie, a także od zarzutu matactwa i przekupywania policjantów i urzędników w zamian za poufne informacje, które następnie jako wiadomości na wyłączność służyły podniesieniu poczytności gazet. Coulsona uznano natomiast za winnego udziału w zmowie. Przysięgli rozważają jeszcze, czy Coulson jest także winien przekupstwa.

Troje innych oskarżonych - męża Brooks, Charlesa, jej byłą sekretarkę Cheryl Carter i szefa ochrony _ NotW _ Marka Hannę - uniewinniono od zarzutu utrudniania śledztwa przez próbę ukrywania dowodów przed policją.

Sąd uznał też, że były redaktor _ NotW _ Stuart Kuttner nie jest winny w aferze podsłuchowej.

Wśród ofiar afery podsłuchowej byli m.in. książęta William i Harry, piosenkarz Paul McCartney, jego była żona Heather Mills, aktorka Sienna Miller, a także ofiary głośnych przestępstw kryminalnych i znani piłkarze. Konsekwencją skandalu było zamknięcie _ NotW _ w lipcu 2011 roku, po 168 latach.

Brooks, blisko powiązana z szefem koncernu medialnego News Corp. Rupertem Murdochem, pełniła funkcję redaktor naczelnej _ NotW _ w latach 2000-2003 - w czasie, gdy haker działający na zlecenie gazety włamał się do skrzynki głosowej ofiary mordu, 13-letniej Milly Dowler. Incydent ten wyszedł na jaw dzięki dociekliwości _ Guardiana _ dopiero w 2011 roku.

W latach 2009-2011 Brooks była dyrektorką News International, brytyjskiego wydawcy tytułów prasowych Murdocha, a wcześniej naczelną tabloidu _ The Sun _ (2003-09). Przyjaźniła się m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Coulson był redaktorem naczelnym _ NotW _ w latach 2003-2007. Z początkiem 2011 roku ustąpił ze stanowiska dyrektora ds. komunikacji w kancelarii premiera Camerona.

Gdy ogłoszono wyrok, rzecznik Camerona powiedział, że szef rządu jest zdecydowany dotrzymać złożonej w 2011 roku w parlamencie obietnicy; zapowiedział wtedy, że _ gorąco przeprosi _, gdyby miało się okazać, że Coulson okłamał go i wiedział o podsłuchiwaniu przez _ NotW _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka afera w brytyjskiej piłce nożnej Profesjonalne syndykaty obstawiają nie tylko wyniki końcowe spotkań, ale i wyniki cząstkowe, kolejność bramek, ich strzelców, liczbę kornerów, fauli, żółtych i czerwonych kartek.
"Polskie podsłuchy uderzą w Camerona" Prasa komentuje, że Sikorski, używając wulgarnego języka, ośmieszył _ głupią propagandę _ brytyjskiego premiera.
Tagi: podsłuchy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz