Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania popiera żądania Ukrainy

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague zachęca Rosjan do uspokojenia sytuacji na Krymie.

Wielka Brytania popiera żądania Ukrainy
(PAP/EPA/ARTUR SHVARTS)

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague oświadczył, że rosyjskie działanie jest potencjalnie poważnym zagrożeniem dla ukraińskiej suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej.

Hague poinformował, że rozmawiał tego dnia przez telefon z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, zachęcając go do podjęcia kroków dla uspokojenia sytuacji i że wezwał rosyjskiego ambasadora w Londynie, aby wyrazić zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami.

_ - Jestem głęboko zaniepokojony eskalacją napięcia na Ukrainie i decyzją parlamentu Rosji, który wyraził zgodę na rosyjską akcję militarną na Ukrainie wbrew władzom Ukrainy _ - oświadczył Hague. _ - Potępiamy wszelkie akty agresji wobec Ukrainy _ - zaznaczył.

Hague, który udaje się jutro do Kijowa, poinformował, że brytyjski rząd poparł żądanie ukraińskich władz, które chcą pilnych konsultacji zgodnie z Memorandum Budapeszteńskim z roku 1994, które podpisały Wielka Brytania, USA, Rosja i Ukraina. Memorandum gwarantuje Ukrainie suwerenność i integralność terytorialną.

Brytyjski minister dodał, że rozmawiał z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i zapewnił go o poparciu Londynu dla nowych władz w Kijowie. Z zadowoleniem odniósł się do zwołania w sprawie Ukrainy posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, które ma się odbyć jeszcze w sobotę.

Hague poradził też Brytyjczykom, by natychmiast opuścili Półwysep Krymski.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanclerz Merkel zaniepokojona. Apeluje Niemiecki rząd zakłada, że wszyscy będą przestrzegać integralności terytorialnej Ukrainy.
"Putin chce eskalacji przemocy na Krymie" Rosyjski prezydent gwałci umowy międzynarodowe - tłumaczy pochodzący z Krymu politolog.
Na Krymie: Marzyliśmy o tym całe życie Mieszkańcy Symferopola są przekonani, że działania Putina nie wywołają wojny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)