Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
azyl dla snowdena
21.08.2013 21:50

Wielka Brytania łamie prawa człowieka?

Taki zarzut wobec Londynu wysunęła Rosja po tym, jak wyszło na jaw, że brytyjskie władze naciskały na redakcję gazety w sprawie przecieków od Edwarda Snowdena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David Jones/CC/Flickr)

Rosja zarzuciła Wielkiej Brytanii, że stosuje podwójne standardy w sferze obrony praw człowieka, gdyż w związku ze sprawą Edwarda Snowdena naciskała na dziennik Guardian, by zniszczył otrzymane od niego materiały.

_ Zauważmy, że kroki podejmowane przez władze Wielkiej Brytanii wobec redakcji gazety Guardian nie współbrzmią z zapewnieniami Londynu o przywiązaniu do uniwersalnych standardów w dziedzinie praw człowieka, w tym w sferze wolności mediów, praw dziennikarzy i ochrony ludzkiego życia _ - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

_ - Świadczy to o niemoralnej praktyce podwójnych standardów, które stosuje Londyn w sferze praw człowieka _ - dodał.

Rosja udzieliła rocznego azylu Edwardowi Snowdenowi - byłemu współpracownikowi CIA i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Zrobiła to wbrew woli USA, które chcą sądzić Snowdena za przekazanie do prasy tajnych dokumentów o prowadzonej na masową skalę przez NSA inwigilacji elektronicznej.

Państwa zachodnie, w tym USA i Wielka Brytania, wielokrotnie krytykowały Rosję za sytuację w zakresie praw człowieka. Moskwa wykorzystuje sprawę Snowdena, by zarzucić Londynowi i Waszyngtonowi podwójne standardy - pisze Reuters.

Redaktor naczelny dziennika _ Guardian _, na łamach którego ukazywały się teksty na podstawie dokumentów Edwarda Snowdena, twierdzi, że brytyjskie władze groziły podjęciem działań prawnych przeciwko gazecie, jeśli nie zniszczy ona kopii tajnych dokumentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają 20 tys. dokumentów od Snowdena? Glenn Greenwald, współpracownik brytyjskiego dziennika, zeznawał w tej sprawie przed senacką komisją w Brazylii.
Brytyjskie władze groziły "Guardianowi" W lipcu przedstawiciel brytyjskich władz zażądał zwrotu lub zniszczenia dokumentów. - _ Już się zabawiliście. Teraz chcemy mieć te rzeczy z powrotem _.
Pogwałcenie prawa w USA. Zaskakujące dane Agencja Bezpieczeństwa Narodowego łamała zasady prywatności i przekraczała swe uprawnienia tysiące razy każdego roku, od kiedy w 2008 roku otrzymała dodatkowe pełnomocnictwa.
Tagi: azyl dla snowdena, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz