Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania gotowa zbroić Kurdów

0
Podziel się:

Postanowiono, że Londyn pozytywnie odpowie na kurdyjski wniosek o dostawy broni.

Wielka Brytania gotowa zbroić Kurdów
(World Economic Forum)
bEJUnneJ

Rząd brytyjski gotów jest dostarczać broń bezpośrednio Kurdom zaangażowanym w konflikt zbrojny z dżihadystami w północnym Iraku, jeśli się o to zwrócą - postanowiono na posiedzeniu sztabu kryzysowego Cobra.

Na spotkaniu z udziałem premiera Davida Camerona i wicepremiera Nicka Clegga, który uczestniczył w nim za pośrednictwem bezpiecznego łącza wideo, postanowiono, że Londyn pozytywnie odpowie na kurdyjski wniosek o dostawy broni.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond poinformuje w piątek na spotkaniu ministerialnym w Brukseli, że Wielka Brytania, obok Francji, gotowa jest włączyć się w zbrojenie Kurdów. Hammond widzi potrzebę lepszej koordynacji międzynarodowych dostaw broni i pomocy humanitarnej do Iraku.

bEJUnneL

Uprzednio Londyn gotów był tylko na to, by dopomóc innym krajom w transporcie broni do północnego Iraku. Mowa była głównie o transporcie broni z krajów dysponujących zapasami odziedziczonymi po Układzie Warszawskim. Stąd decyzje z czwartkowego posiedzenia Cobry interpretowane są, jako zintensyfikowanie brytyjskiego zaangażowania w Iraku.

Zdaniem komentatorów w pierwszej kolejności Londyn dostarczyłby Kurdom m.in. nowoczesne noktowizory i inny zaawansowany sprzęt. Kurdowie uzbrojeni są głównie w starą broń wyprodukowaną w ZSRR, co oznacza, że są zależni od dostaw z krajów z Europy Środkowej i Wschodniej.

_ Zasadnicze znaczenie ma to, by Kurdowie mogli powstrzymać postęp terrorystów (Państwa Islamskiego - PAP) w Iraku (...). Zrobimy, co w naszej mocy, by zapewnić Kurdom dostawy sprzętu wojskowego, który jest im potrzebny, w tym broni i wyposażenia z Europy Środkowej _ - powiedział mediom rzecznik urzędu premiera po spotkaniu Cobry.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze Kurdystanu ewakuują jazydów Kilkanaście tysięcy osób w popłochu uciekło z domów w irackie góry. Większość szła pieszo, w upale, bez wody i jedzenia.
Francja dostarczy broń irackim Kurdom Francja już od kilku dni prowadzi działania na rzecz wsparcia zdolności operacyjnych sił zaangażowanych przeciwko Państwu Islamskiemu.
Lider Kurdów chce współpracy z premierem Wiceprezydent USA Joe Biden, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem autonomicznego irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim.
bEJUnnfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)