Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania bombarduje Państwo Islamskie

0
Podziel się:

"Wstępnie oceniamy, że oba ataki były udane."

Wielka Brytania bombarduje Państwo Islamskie
(UK Ministry of Defence / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bESvOiut

Brytyjskie lotnictwo przeprowadziło pierwsze bombardowania pozycji Państwa Islamskiego w Iraku - poinformował brytyjski minister obrony Michael Fallon. W piątek brytyjski parlament wyraził zgodę na ataki z powietrza przeciwko dżihadystom.

Fallon powiedział BBC, że samoloty myśliwsko-bombowe Tornado _ zidentyfikowały i zaatakowały stanowisko artyleryjskie, które zagrażało siłom kurdyjskim, a następnie zaatakowały uzbrojony samochód (należący do Państwa Islamskiego) w tej samej okolicy _.

_ - Oba samoloty Tornado wróciły już bezpiecznie do baz i wstępnie oceniamy, że oba ataki były udane _ - oświadczył minister. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie przeprowadzono ataki; nie jest znana również ich dokładna lokalizacja.

bESvOiuv

Brytyjskie maszyny pełniły misję rozpoznawczą, kiedy zostały wezwane do wsparcia sił kurdyjskich atakowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w północno-zachodnim Iraku.

To pierwsze naloty przeprowadzone przez Wielką Brytanię w Iraku, odkąd w piątek wyraził na nie zgodę brytyjski parlament. Złożony w Izbie Gmin wniosek rządu dotyczył jedynie nalotów na terenie Iraku, bez wprowadzania tam sił lądowych.

Sześć maszyn Tornado Królewskich Sił Powietrznych, stacjonujących na Cyprze, już od kilku tygodni realizuje w Iraku misję obserwacyjną. Od piątku pięć razy wzbiły się one w powietrze, wyposażone w bomby naprowadzane laserowo i pociski, ale nie otworzyły ognia.

W bombardowaniu pozycji organizacji Państwo Islamskie w Iraku uczestniczą także Francja i USA. W ostatnich miesiącach islamiści z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii i utworzyli na tych terenach kalifat.

bESvOiuB
Czytaj więcej w Money.pl
Parlament wydał zgodę na bombardowania w Iraku Premier David Cameron nazwał Państwo Islamskie _ psychopatycznymi mordercami stosującymi średniowieczne metody _.
Mocne słowa Baracka Obamy: Zniszczymy Państwo Islamskie W telewizyjnym przemówieniu do narodu, prezydent USA zapowiada zmianę strategii w walce z radykalnymi islamistami.
Polska ambasada w Bagdadzie ewakuowana Polskie MSZ apeluje do o powstrzymanie się od wszelkich podroży do Iraku.
bESvOiuW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)