Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większość Chorwatów przeciwko małżeństwom jednej płci

0
Podziel się:

Wprowadzenie do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny
i kobiety poparło w niedzielnym referendum blisko 66 proc. głosujących.

Większość Chorwatów przeciwko małżeństwom jednej płci
(PAP/EPA)

Wprowadzenie do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety poparło w niedzielnym referendum w Chorwacji blisko 66 proc. głosujących - podały władze. Referendum jest ważne niezależnie od frekwencji, która wyniosła 38 proc.

Referendum w sprawie poprawki do konstytucji zostało rozpisane przez parlament, gdy katolickie ugrupowanie _ W Imieniu Rodziny _ zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia. Obecnie chorwacka konstytucja nie zawiera definicji małżeństwa.

_ - Dla społeczeństwa jest niebezpiecznie, gdy instytucja demokratyczna (referendum) jest wykorzystywana, aby szkodzić demokracji. Ta poprawka jest sprzeczna z duchem konstytucji, która powinna chronić i gwarantować równość, wolność i sprawiedliwość _ - powiedział Zoran Puszić, działacz na rzecz praw człowieka. Dodał, że poprawka odnosi się do mniejszości, których prawa nie zagrażają innym.

Zwolennicy definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny wyjaśniali swoje działania obawami wywołanymi zamiarem centrolewicowego rządu przedstawienia parlamentowi projektu ustawy o _ partnerstwie między osobami tej samej płci _.

Słaba frekwencja w referendum, najniższa w historii kraju świadczy według analityków, że uwaga społeczeństwa jest skoncentrowana na innych problemach, takich jak poważny kryzys ekonomiczny, który od lat trapi Chorwację.

_ - Obywatele chcą żyć lepiej i widzieć, jak kraj szuka rozwiązań kryzysu. To referendum jest uznawane za próbę elit politycznych odwrócenia uwagi od zasadniczych problemów _ - uważa analityk polityczny Zoran Kurelić.

Jednocześnie działacze środowisk homoseksualnych podkreślili, że _ życie w rodzinie partnerskiej tej samej płci, z dziećmi bądź bez, jest rzeczywistością, której żadna poprawka do konstytucji nie jest w stanie zmienić _.

W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heteroseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

Chorwacja w lipcu stała się 28. członkiem Unii Europejskiej. Około 90 procent z 4,4 mln mieszkańcow Chorwacji deklaruje się jako katolicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chorwaci wyszli na ulice. Sprawdź, dlaczego W przeddzień niedzielnego referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji poprawki, która będzie oznaczała zakaz małżeństw homoseksualnych, ponad tysiąc osób manifestowało w Zagrzebiu.
Tam chcą małżeństw tej samej płci Otoczeni przez policję demonstranci przeszli z parku w centrum miasta pod siedzibę rządu, niosąc plakaty z napisami: _ Różne rodziny - te same prawa, Miłość to miłość! Małżeństwo dla wszystkich. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)