Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większe zaangażowanie USA ws.Ukrainy konieczne?

0
Podziel się:

Do rozwiązania konfliktu na Ukrainie konieczne jest większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych - powiedział politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodał, że Ukraina sama "nie ma możliwości powstrzymać tego, co się dzieje".

prezydent USA Barack Obama
prezydent USA Barack Obama (PAP/EPA)

Do rozwiązania konfliktu na Ukrainie konieczne jest większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych - powiedział politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodał, że Ukraina sama _ nie ma możliwości powstrzymać tego, co się dzieje _.

_ Na wschodniej Ukrainie tworzy się próżnia i w tym momencie tylko jedno państwo swoją siłą, autorytetem i mocą dyplomacji może próbować wpłynąć i podjąć próbę uregulowania tej sytuacji - jest nim USA _ - ocenił Gil.

W sobotę w ostrzale Mariupola na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 30 ludzi, a prawie 100 zostało rannych. Według OBWE ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Głębokie zaniepokojenie najnowszą eskalacją przemocy na Ukrainie wyraził w niedzielę prezydent USA Barack Obama. Zapowiedział rozważenie wszelkich opcji wobec Rosji oprócz konfrontacji militarnej.

_ - W tym konflikcie na razie nikt nie przejawia zainteresowania, aby go ustabilizować - ani Unia Europejska, która nie ma narzędzi poza dość koślawą dyplomacją, ani Niemcy, ani Francja. Wydaje się, że wszyscy czekają na pojawienie się tego właściwego gracza, jakim są Stany Zjednoczone, tak jak to było 20 lat temu na Bałkanach _ - ocenił Gil. Przypomniał w tym kontekście podpisany w 1995 r. w Dayton w USA układ pokojowy kończący wojnę w Bośni.

Dodał, że w przyszłości może to doprowadzić do _ bałkanizacji wschodu Ukrainy _. _ Jednak, jeśli nie będzie interwencji amerykańskiej, dyplomatycznej i politycznej, to tam się nic nie zmieni _ - zaznaczył.

_ Z jednej strony Rosja nie osiągnęła podporządkowania całej Ukrainy, z drugiej Ukraina ma świadomość, że nie jest w stanie obronić części terytorium i jest potrzebny ktoś, kto nad tym wszystkim zapanuje _ - powiedział Gil.

Dodał, że obecny stan oznacza impas i stąd oczekiwanie na czynnik stabilizujący, który podejmie próbę uregulowania tej sytuacji. _ Obama musi pokazać pewną stanowczość i to, że jest przywódcą światowym _ - dodał.

Mariupol to strategiczny port, leżący na jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem, ok. 60 km na zachód od rosyjskiej granicy i ok. 40 km od zajętego przez separatystów Nowoazowska. Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści nie chcą mediacji. Co dalej? Według danych ONZ, w konflikcie między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami zginęły od kwietnia br. ponad 4 tys. ludzi.
USA przekaże Ukrainie 8 mln dolarów. Na co? _ Wiceprezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką obiecał pomoc finansową dla służb granicznych - _ oświadczył Biały Dom.
Przerażający raport ONZ. Tysiące osób zginęło na Ukrainie Swoje domy w ucieczce przed walkami opuściło ponad pół miliona ludzi, a ok. 568 tys. uciekło za granicę.
Ukraina naciska. Nowe sankcje dla Rosji? Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się w niedzielę za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)