Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiek emerytalny
05.06.2012 11:50

Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa dotycząca zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia już wkrótce może trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

*Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy dotyczącej zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia przygotowuje * *OPZZ. *

Ustawa podpisana została przez prezydenta w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział IAR szef OPZZ Jan Guz ta ustawa nie jest zgodna z ustawą zasadniczą, a nade wszystko nie jest zgodna z zasadami państwa demokratycznego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA GUZA:

- _ Dotyczy to między innymi nierównego traktowania poszczególnych grup zawodowych. Jednym się możliwości odbiera, innym przydziela. Odbiera się prawa nabyte. Co jest najważniejsze, ustawa pozbawia nas pieniędzy, które pracujący odłożyli sobie przez wiele lat _ - wyjaśnia Jan Guz.

Jan Guz zaznaczył, że jeśli ktoś pracował przez 40 lat i uczciwie płacił składki, to powinien mieć prawo sam zdecydować kiedy przejdzie na emeryturę. Według szefa OPZZ jest szansa, że Trybunał Konstytucyjny podzieli opinię związkowców i niektórych prawników, których razi zwłaszcza odebranie ludziom praw nabytych.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA GUZA:

- _ Przygotowujemy teraz wniosek. Powiem wprost - jeśli Trybunał Konstytucyjny nie sugerowałby się żadnymi wątkami politycznymi, to ustawę powinien cofnąć do poprawki do parlamentu _ - mówi związkowiec.

Jan Guz podkreślił, że mimo, iż podpisana przez prezydenta ustawa nie jest po myśli związkowców, to w czasie rozpoczynających się już w najbliższy piątek mistrzostw Euro 2012 OPZZ nie będzie psuł Polakom święta sportu. Dodał jednak, że związek swojej działalności nie zawiesza.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA GUZA:

- _ Nie chcemy pokazywać się jako ci, którzy chcą zniszczyć święto sportu, ale chcemy także pokazać swoją niezależność oraz to, w jakiej sytuacji Polacy żyją w XXI wieku - czy jest demokracja, czy nie ma, jak się ustanawia prawa, jak się podejmuje decyzje _ - mówi Jan Guz.

Jak związkowcy pokażą to na Euro 2012? - _ W zależności od zaistniałej sytuacji będziemy starali się być aktywni. Natomiast jeszcze raz zaznaczam - nie chcemy szkodzić ani zawodnikom, ani kibicom _ - tłumaczy.

Zdaniem Jana Guza rząd wykorzystał Euro i najtrudniejsze ustawy _ przepchnął _ - jak się wyraził - w ostatniej chwili, bez ich dokładnej analizy. W ten sposób władze deprecjonują to święto - zaznaczył szef OPZZ.

Tagi: wiek emerytalny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz