Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więcej praw dla małżeństw tej samej płci

Członkowie związków będą mieć prawo od rezygnacji ze złożenia zeznań, które mogłyby obciążyć małżonka, nawet jeśli ich małżeństwo nie jest uznane przez prawo stanu, w którym mieszkają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Małżonkowie tej samej płci w USA będą objęci tymi samymi prawami, ochroną i przywilejami w federalnym systemie sprawiedliwości co członkowie związków heteroseksualnych. Np. będą mogli odmawiać zeznań obciążających małżonka i wspólnie składać wniosek o bankructwo.

Stojący na czele ministerstwa sprawiedliwości prokurator generalny Eric Holder wydał w poniedziałek instrukcje dla swych pracowników, by traktowali małżeństwa tej samej płci tak samo jak związki heteroseksualne w federalnych procesach sądowych, więzieniach czy programach zarządzanych przez to ministerstwo.

_ To oznacza, że w każdym federalnym sądzie, w każdym procesie i każdym miejscu, gdzie pracownik ministerstwa sprawiedliwości reprezentuje USA, należy dołożyć wszelkich starań, by małżeństwa tej samej płci otrzymały te same przywileje, prawa i ochronę, co małżonkowie różnej płci w ramach prawa federalnego _ - powiedział Holder w przemówieniu, którego treść opublikował na stronie internetowej Departament Sprawiedliwości.

I tak np. członkowie związków tej samej płci będą mieć prawo od rezygnacji ze złożenia zeznań, które mogłyby obciążyć małżonka, nawet jeśli ich małżeństwo nie jest uznane przez prawo stanu, w którym mieszkają. Tak jak członkowie małżeństw heteroseksualnych będą też mogli wspólnie składać wnioski o uznanie bankructwa. Zgodnie z nowymi wytycznymi homoseksualnym małżonkom poległych na służbie funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego będą od teraz przysługiwać odszkodowania.

Z nowych instrukcji ministerstwa sprawiedliwości wynika też, że więźniom pozostającym w związkach małżeńskich tej samej płci będą przysługiwać w więzieniach federalnych te same prawa co uwięzionym członkom tradycyjnych związków małżeńskich. To dotyczy prawa do dodatkowych odwiedzin przez małżonków, możliwości uczestnictwa pod eskortą w pogrzebie partnera, a nawet skrócenia wymiaru kary w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka.

Ogłoszone przez Holdera zmiany wynikają z ubiegłorocznego wyroku Sądu Najwyższego. Uznał on za niekonstytucyjną część ustawy o ochronie małżeństwa (DOMA) z 1996 roku, definiującą małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. Przez ten zapis małżeństwa par tej samej płci były pozbawione państwowych świadczeń przysługujących tradycyjnym związkom.

Już latem administracja USA ogłosiła rozszerzenie przywilejów dla małżonków tej samej płci pracowników zatrudnionych w rządzie i agencjach federalnych. Ponadto ministerstwo spraw wewnętrznych ma traktować małżeństwa tej samej płci tak samo jak heteroseksualne w procedurach o przyznanie zielonej karty, jeśli jeden z małżonków jest obywatelem USA, a drugi obcokrajowcem.

Czytaj więcej w Money.pl
Geje też mogą się wspólnie rozliczać Po uchyleniu ustawy uznającej tylko małżeństwa heteroseksualne za legalne, pary homoseksualne będą mogły korzystać ze świadczeń przysługujących małżeństwom.
To świadczy, co Amerykanie myślą o Ukrainie Zachód zrobił Rosji królewski prezent - ocenia _ Kommiersant _, komentując upublicznione na YouTube nagrania rozmowy wysłanniczki USA na Ukrainę z ambasadorem USA w Kijowie.
Obama i Hollande o odnowionym sojuszu Przywódcy przekonują, że współpraca ich państw w licznych kwestiach o globalnym znaczeniu, takich jak konflikt syryjski, program nuklearny Iranu i bezpieczeństwo w Afryce daje efekty.
Tagi: małżeństwa homoseksualne, prawa homoseksualistów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz