Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wanda nowicka
15.11.2011 15:11

Wicemarszałek przestępcą? Jest doniesienie

Fundacja Pro złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Fundacja Pro złożyła w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką (na zdjęciu) przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji. Według fundacji, działalność Nowickiej służyła interesom koncernów farmaceutycznych.

Ponadto fundacja liczy, że parlamentarzystka Ruchu Palikota zrezygnuje z funkcji wicemarszałka Sejmu oraz z mandatu poselskiego, ponieważ _ jest niedopuszczalne, aby osoba prowadząca działalność lobbystyczną miała tak wielki wpływ na proces ustawodawczy, a dalsze zajmowanie stanowiska wicemarszałka byłoby przejawem korupcji politycznej _.

Jak poinformowała na konferencji prasowej Aleksandra Michalczyk z fundacji Pro-prawo do życia, tego dnia złożone zostało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Nowicką._ - Według nas, badając również wyrok w sprawie Joanny Najfeld, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pani Nowicka dopuściła się przestępstwa nielegalnego lobbingu oraz przez fakt pozostawania na liście płac providerów aborcji i antykoncepcji przyczyniała się do promowania zabijania dzieci w naszym kraju _ - powiedziała Michalczyk.

Chodzi o treść wyroku w przegranym przez Nowicką procesie, który wytoczyła publicystce Joannie Najfeld. Jak podał _ Gość Niedzielny _, który dotarł do utajnionego wyroku, wynika z niego, że kierowana przez Nowicką Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny otrzymywała pieniądze od koncernu farmaceutycznego produkującego środki antykoncepcyjne oraz od międzynarodowej organizacji, promującej aborcję i produkującej przyrządy do przerywania ciąży.

Według sądu, słowa wypowiedziane przez Joannę Najfeld o pozostawaniu przez Nowicką _ na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego _ to zwrot publicystyczny, retoryczny, a nie stwierdzający określony fakt.

tymczasem Nowicka oświadczała 10 listopada, że nie była i nie jest na liście płac przemysłu aborcyjnego. - _ Oświadczam, że od ponad 20 lat działam na rzecz życia, zdrowia i praw kobiet. Wynika to z mojego najgłębszego przekonania, że jest to działalność etyczna, służąca dobru publicznego, a przede wszystkim konieczna dla pomocy kobietom _ - mówiła wicemarszałek Sejmu.

Jak podkreśliła, sąd uniewinnił Najfeld, bo uznał, że jej wypowiedź miała _ charakter publicystyczny _. Według wicemarszałek, nie ma nic nagannego w fakcie, że kierowana przez nią Federacja _ pozyskuje środki na realizację celów statutowych od legalnych instytucji, organizacji, fundacji czy sektora prywatnego _. Nowicka, po tym jak zdobyła mandat posła, zawiesiła swoją działalność w Federacji.

Fundacja Pro w zawiadomieniu napisała m.in. _ o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nielegalnego reklamowania środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych oraz działań nierejestrowanego lobbingu i przestępstwa płatnej protekcji _ na rzecz producentów środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych oraz sprzętu używanego do wykonywania zabiegów aborcji.

W uzasadnieniu fundacja podkreśliła, że Nowicka podejmowała _ liczne publiczne oraz poufne działania _ adresowane do resortu zdrowia, edukacji oraz Sejmu w celu zmian legislacyjnych m.in. refundacji środków antykoncepcyjnych oraz wykonywania zabiegów aborcji. Według fundacji Pro, postulaty te były i są zgodne z interesami majątkowymi producentów środków antykoncepcyjnych.

Krystyna Kacpura, p.o. szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, zapewniła PAP, że Federacja nie jest _ uzależniona od żadnego koncernu farmaceutycznego _. _ Federacja, jako organizacja pozarządowa, otrzymywała legalne darowizny na cele statutowe z różnych źródeł, także od firm farmaceutycznych, jednak stanowiły one ok. 3 proc. naszego rocznego budżetu. Każda darowizna poparta jest umową, sprawdzoną przez prawników. Ich legalność nigdy nie była kwestionowana _ - poinformowała Kacpura.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk poinformował, że zawiadomienie - tak jak każde inne trafiające do prokuratury - będzie poddane analizie i przekazane do właściwej jednostki, prawdopodobnie jednej z prokuratur apelacji warszawskiej. Prokuratura ma 30 dni na zbadanie zawiadomienia i wszczęcie - lub odmowę wszczęcia - śledztwa, o ile zostanie stwierdzone, że zawiadomienie _ dostatecznie uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa _.

Czytaj więcej o problemach Wandy Nowickiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t181083.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;broni;swojej;poslanki;probuja;ja;zgnoic,149,0,963989.html) "Próbuje się zgnoić wicemarszałka Sejmu" Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruchu Palikota oświadczyła, że nie była i nie jest na liście płac przemysłu aborcyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t187493.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ziobrysci;chca;odwolania;nowickiej;maja;na;nia;haki,134,0,963718.html) Solidarna Polska chce odwołać wicemarszałka Klub Solidarna Polska w przyszłym tygodniu złoży wniosek o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t135180.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowicka;z;ruchu;palikota;przeszla;szantazowali;krzyzem,191,0,961983.html) Nowicka przeszła. Szantażowali krzyżem Kandydatura Wandy Nowickiej przepadła w pierwszym głosowaniu. W drugim Platforma wolała ją niż Beatę Kempę.
Tagi: wanda nowicka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz