Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.07.2014 08:15

Weszły w życie zmiany dotyczące ochrony roszczeń pracowniczych

Teraz pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GlobalStock/iStockphoto)

Dziś weszły w życie zmiany w prawie, które mają poprawić sytuację pracowników upadłych firm. Teraz pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce. Wcześniej nie mieli oni takiej ochrony.

Wchodzącą w życie nowelizację przygotował Senat w związku z przypadkiem polskiej firmy, której upadłość ogłosił francuski sąd. Po wszczęciu ponownego postępowania upadłościowego w Polsce okazało się, że przepisy nie pozwalają wypłacić ponad 900 osobom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Senat postanowił zająć się zmianami, by wypłacić świadczenia pracownikom tej firmy i w obawie, że taka sytuacja może dotknąć inne przedsiębiorstwa i zatrudnione w nich osoby.

Wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego następuje zazwyczaj po kilku miesiącach od daty ogłoszenia upadłości przez sąd zagraniczny i powstania niewypłacalności firmy.

W efekcie zgłoszone roszczenia pracownicze nie mogą być zaspokojone, bo zwykle są zgłaszane po zbyt długim okresie od pierwszej decyzji.Zgodnie z przepisami, które wchodzą w życie, po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wobec polskiego przedsiębiorcy będzie można pracownikom wypłacić pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Według uzasadnienia zmian obecnie skutkiem finansowym będzie wypłata ok. 9 mln zł z FGŚP dla około 900 byłych pracowników spółki. Dodatkowe środki Funduszu będą potrzebne, jeśli w podobnej sytuacji znalazłyby się kolejne firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec przywilejów Skarbu Państwa Ustawa mówi między innymi o zniesieniu uprzywilejowania m.in. urzędów skarbowych w gronie wierzycieli.
Zmiany prawa restrukturyzacyjnego. Już niebawem Projekt zakłada oddzielenie procedur restrukturyzacyjnej i naprawczej od postępowania upadłościowego.
Klauzula sumienia do zmiany. Co zrobi minister? Według RPO obecne uregulowania prawne podlegają redefinicji i wydają się nie być już rozwiązaniem zadowalającym ani środowisko lekarzy, ani pacjentów.
PiS ostro krytykuje IPN. Istytut się broni Poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych w Warszawie, którymi kieruje IPN, budzą zaniepokojenie - twierdzą posłowie PiS.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo pracy, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz