Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wenezuela: Nicolas Maduro godzi się na zagranicznego mediatora

0
Podziel się:

Tymczasem niemieccy politycy głośno skrytykowali przesadne reakcje wenezuelskich sił bezpieczeństwa na protesty opozycji.

Wenezuela: Nicolas Maduro godzi się na zagranicznego mediatora
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/Wikimedia)
bEUTKpWt

Rząd Niemiec zakwalifikował jako pogwałcenie praw człowieka reakcje władz Wenezueli na protesty opozycji i wezwał do dialogu. Prezydent Wenezueli zgodził się, aby międzynarodowym świadkiem rozmów z opozycją został watykański sekretarz stanu.

Rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer wyraził _ zaniepokojenie _ z powodu eskalacji przemocy w Wenezueli. Określił jako _ przesadne _ reakcje wenezuelskich sił bezpieczeństwa na protesty opozycji i apelował o poszukiwanie politycznego rozwiązania konfliktu, który podkopuje stabilizację w kraju.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wyraził zgodę na to, aby _ międzynarodowym świadkiem _ rozmów między jego rządem a opozycją został watykański sekretarz stanu Pietro Parolin, w latach 2009-2013 nuncjusz apostolski w Caracas.

bEUTKpWv

Zwrócenie się do włoskiego kardynała Parolina z prośbą, aby został świadkiem tych rozmów, zarekomendowała poprzedniego dnia prezydentowi Wenezueli misja ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR). Byli to szefowie MSZ Argentyny, Boliwii, Ekwadoru, Brazylii, Urugwaju i Kolumbii.

W toku wielotygodniowych demonstracji organizowanych przez opozycję w Caracas i wielu innych miastach kraju zginęło dotąd 35 osób, a kilkaset zostało rannych. Napięcie w kraju rośnie m.in. wskutek procesów sądowych kilku burmistrzów, których rząd oskarżył o _ sprzyjanie zamieszkom _.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UNASUR wydali w czwartek, na zakończenie wizyty w Wenezueli, komunikat, w którym podkreślają: _ Komisja ministrów stwierdziła w toku swych kontaktów, że wszystkie sektory społeczeństwa są zdecydowanie przeciwne aktom przemocy, potępiając wszelkie próby burzenia demokratycznego porządku i manifestując swe przywiązanie do demokracji i poszanowanie praw człowieka _.

_ Komisja uznaje gotowość prezydenta Maduro _ do przyjęcia jej zleceń, zwłaszcza zaś _ przyjmuje z zadowoleniem chęć wybrania na świadka człowieka dobrej woli, który ułatwi dialog między wszystkimi stronami _.

bEUTKpWB

W komunikacie ministrów mowa jest również o potrzebie _ rozbrojenia dość agresywnego języka, którym posługują się strony konfliktu _. - _ Wszystkie strony zadeklarowały, że należy zacząć od rozbrojenia języka _ - powiedziała na zakończenie wizyty w Wenezueli szefowa dyplomacji kolumbijskiej Maria Angela Holguin.

Organizacja Pozarządowa Wenezuelskie Forum Prawa Karnego poinformowała w piątek, że złożyła delegacji ministrów spraw zagranicznych krajów UNASUR raport, w którym oskarża rząd o stosowanie od 12 lutego, tj. od początku demonstracji antyrządowych, tortur (w 59 przypadkach) i arbitralnych zatrzymań osób (w prawie 2 000 przypadków).

Czytaj więcej w Money.pl
Starcia w Wenezueli. Giną studenci i uczniowie Do Prokuratury Generalnej wpłynęło 25 skarg _ na pogwałcenie praw człowieka przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego. _
Ostre protesty w Wenezueli. "Strefa wojenna" Prezydent Maduro zapowiedział energiczne działania, aby wenezuelskie miasta nie przekształciły się w nowe Bengazi.
Aresztowano 3 generałów. Planowali spisek? - _ Usiłowali poderwać lotnictwo przeciwko legalnemu, konstytucyjnemu rządowi _ - powiedział państwowej telewizji prezydent Nicolas Maduro/
bEUTKpWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)