Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
18.04.2011 17:10

Węgry mają nową konstytucję

Dokument zawiera zapisy o ochronie życia poczętego i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Projekt prawicowego rządu premiera Viktora Orbana przeszedł bez trudu w 386-osobowym Zgromadzeniu Narodowym dzięki poparciu 262 deputowanych prawicowej większości konstytucyjnej Lewicowa opozycja prace nad konstytucją zbojkotowała i nie wzięła udziału w głosowaniu.

Nowa konstytucja zmienia nazwę państwa z Węgierskiej Republiki na Węgry. Zaczyna się od słów węgierskiego hymnu: Boże, zbaw Węgrów i obdarz ich licznymi łaskami. Jej preambuła odnosi się do chrześcijańskich tradycji kraju.

W ustawie znalazł się również zapis o ochronie życia poczętego, ale bez zakazu aborcji oraz deklaracja o ochronie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny. Konstytucja zwiększa uprawnienia prezydenta, który będzie miał prawo rozwiązać parlament i ogłosić nowe wybory, jeśli rząd nie zatwierdzi budżetu do kwietnia każdego roku. Ogranicza także dopuszczalną wysokość długu publicznego do 50 proc. PKB.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fidesz;planuje;zmiany;w;wegierskiej;konstytucji,15,0,699663.html) Fidesz planuje zmiany w węgierskiej konstytucji Zmiany odbierają Trybunałowi Konstytucyjnemu możliwość blokowania budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t136339.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;orbana;bez;zmian;wybory;w;terminie,141,0,802445.html) Rząd Orbana bez zmian. Wybory w terminie Nikt z rządu nie wyleci - mówi w mediach rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;wegier;przyjezdza;do;polski,19,0,797971.html) Prezydent Węgier przyjeżdża do Polski Dziś Warszawa, jutro Poznań. Taki jest plan wizyty Pala Schmitta.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz