Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
01.02.2013 19:33

Węgry: informatyk za karę odwiedzi Auschwitz

Na polecenie sądu ma on też opisać swe wrażenia i refleksje z tej wizyty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI/East News)

42-letni Węgier, uznany za winnego negowania Holokaustu, został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu i dodatkowo w ramach kary odwiedzi były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz.

Na polecenie sądu ma on też opisać swe wrażenia i refleksje z tej wizyty.

Sąd w Budapeszcie dał podsądnemu wybór odwiedzin miejsca związanego z Holokaustem: Pomnik Holokaustu w Budapeszcie, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie i były obóz Auschwitz; mężczyzna wybrał Auschwitz.

Piątkowy wyrok jest pierwszy w tego rodzaju sprawie od wejścia w 2010 roku na Węgrzech nowego prawa dotyczącego negowania Holokaustu. Ustawa przewiduje za publiczne negowanie Holokaustu lub pomniejszanie jego znaczenia karę do trzech lat więzienia.

Skazany informatyk ma też zakaz udziału w zgromadzeniach i wydarzeniach politycznych.

W trakcie demonstracji w 2011 roku w Budapeszcie rozwinął on transparent z napisem po hebrajsku: _ Zagłady nie było _. Po 15 minutach został zatrzymany przez policję.

Ofiarami Holokaustu było na Węgrzech podczas II wojny światowej ponad 500 tys. Żydów. Większość została wymordowana w Auschwitz, ale dziesiątki tysięcy straciło życie w zbiorowych egzekucjach i marszach śmierci na Węgrzech.

Czytaj więcej w Money.pl
Nałożyli na Rosję grzywnę. "To prowokacja" Kara to 50 tys. dolarów dziennie za to, że Rosja nie oddała chasydzkiej wspólnocie zbioru książek i dokumentów, tzw. biblioteki Schneersohna.
Dostanie 177 tys. zł za 16 miesięcy aresztu To zadośćuczynienie dla Roberta W., za niesłuszny pobyt w celi pod zarzutem zabójstwa.
Ludzie mają prawo: Za tę zbrodnię dożywocie 23-latek z województwa łódzkiego zabił 80-letnią kobietę i jej 44-letnią córkę.
Tagi: węgry, Auschwitz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz