Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmierć ariela szarona
12.01.2014 07:38

Według Obamy, Ariel Szaron poświęcił życie dla Izraela

- Izraelczycy stracili przywódcę, który poświęcił życie dla swego kraju - oświadczył amerykański prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Izraelczycy stracili przywódcę, który poświęcił życie dla swego kraju - oświadczył prezydent Barack Obama na wieść o śmierci byłego premiera Izraela Ariela Szarona. Zapewnił o _ niezachwianym zaangażowaniu _ USA na rzecz bezpieczeństwa Izraela.

_ W imieniu narodu amerykańskiego Michelle i ja przekazujemy najszczersze kondolencje rodzinie i narodowi Izraela z powodu utraty przywódcy, który poświęcił swoje życie dla państwa Izrael _ - napisał Obama w imieniu swoim i małżonki w dość krótkim oświadczeniu, wydanym w sobotę przez Biały Dom.

Jednocześnie zapewnił o _ niezachwianym zaangażowaniu _ USA na rzecz bezpieczeństwa Izraela, a także o przywiązaniu do _ trwałej przyjaźni _ między obydwoma krajami i narodami. _ Nadal będziemy dążyć do trwałego pokoju i bezpieczeństwa narodu Izraela, m.in. przez zaangażowanie na rzecz utworzenia dwóch państw (Izraela i Palestyny), sąsiadujących ze sobą w pokoju i bezpieczeństwie _ - zapewnił prezydent USA.

_ Gdy Izrael żegna premiera Szarona, my łączymy się z narodem izraelskim w uznaniu dla jego zaangażowania na rzecz kraju _ - zakończył.

W osobnym komunikacie wiceprezydent USA Joe Biden poinformował wczoraj, że to on będzie przewodniczyć delegacji USA na uroczystości pogrzebowe Szarona, by _ wyrazić szacunek dla człowieka i oddać hołd niezachwianej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem _.

Bardziej osobiste kondolencje przekazali były prezydent Bill Clinton oraz jego żona Hillary, była sekretarz stanu USA. _ Ariel Szaron poświęcił życie państwu Izrael, by je tworzyć, wspierać i chronić _ - oświadczył były prezydent w imieniu swoim i małżonki. Podkreślił, że na koniec swojej długiej politycznej kariery Szaron stworzył Kadimę, partię polityczną działającą na rzecz _ sprawiedliwego pokoju i trwałego bezpieczeństwa _.

_ Zaszczytem była dla mnie współpraca i dyskutowanie z nim oraz obserwowanie, jak nieustannie poszukuje dobrego rozwiązania dla uwielbianego kraju _ - dodał Clinton.

Clinton był prezydentem USA od 1993 do 2001 roku. W tym okresie Szaron piastował kilka stanowisk ministerialnych, a także - jeszcze jako szef prawicowej partii Likud - złożył wizytę na Wzgórzu Świątynnym we wrześniu 2000 roku, co obecnie uznaje się za przyczynę drugiej intifady (w latach 2000-2005). Szaron został wybrany na premiera Izraela w lutym 2001 roku, zaledwie kilka tygodni po tym, jak końca dobiegła druga kadencja Clintona.

Byłego izraelskiego premiera pożegnał również sekretarz stanu John Kerry. _ Izrael był podróżą Ariela Szarona. Marzenie o Izraelu było sensem jego życia, ryzykował wszystko, aby to marzenie żyło _ - napisał.

Kerry nawiązał do swego pierwszego spotkania z Szaronem, _ tym wielkim niedźwiedziem _, gdy w 2001 r. izraelski polityk został premierem. _ - Starał się zmienić bieg historii na rzecz pokoju, nawet jeśli oznaczało to testowanie cierpliwości jego wieloletnich sprzymierzeńców i jego własnych wieloletnich przyzwyczajeń _ - napisał. Przyznał, że _ nie jest tajemnicą _, iż podczas wieloletniej kariery Szarona dochodziło do różnic między rządzonym przez niego Izraelem a Stanami Zjednoczonymi.

_ - Niezależnie od tego, czy człowiek zgadzał się z jego poglądami, czy nie, nie dało się nie podziwiać tego człowieka, który był zdeterminowany, by zapewnić bezpieczeństwo i przetrwanie państwa Izrael _ - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmarł Ariel Szaron, były premier Izraela Polityk od ośmiu lat walczył o życie. Był w śpiączce. W ostatnich dniach jego stan dramatycznie się pogorszył.
Rekord turystyki w Izraelu. Zarobili 11 mld USD Eksperci przypuszczają, że powodem był fakt, iż w ostatnim czasie w ziemi świętej znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa. Nie wybuchały też konflikty zbrojne.
Pogarsza się stan zdrowia Ariela Szarona Były premier Izraela w szpitalu pod Tel-Awiwem przebywa od 8 lat.
Tagi: śmierć ariela szarona, obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz