Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wcześniejsze wybory? "Niewiele prezydentowi do tego"

0
Podziel się

- Prezydent nie decyduje o ewentualnych przyspieszonych wyborach, okoliczności skrócenia kadencji parlamentu dokładnie opisuje konstytucja - powiedział Bronisław Komorowski.

Wcześniejsze wybory? "Niewiele prezydentowi do tego"
(Reporter)
bEqAAMbp

- Prezydent nie decyduje o ewentualnych przyspieszonych wyborach, okoliczności skrócenia kadencji parlamentu dokładnie opisuje konstytucja - powiedział Bronisław Komorowski pytany, czy powinny odbyć się wcześniejsze wybory, jeśli rząd nie będzie miał większości parlamentarnej.

- _ To wszystko jest przewidziane przez konstytucję. Ja będę się temu przyglądał z punktu widzenia, czy to służy Polsce i stabilności państwa polskiego. Ale przede wszystkim - konstytucja _ - powiedział prezydent w _ Kropce nad i _ w TVN24.

Jak mówił, to partie tworzące rząd decydują, czy pozostawać w rządzie mniejszościowym. - _ To już jest kwestia takiej, czy innej taktyki przyjętej przez partie polityczne współtworzące rząd. Powiedziałbym: niewiele prezydentowi do tego _ - zaznaczył Komorowski.

bEqAAMbr

_ -Ja będę musiał oczywiście przyjąć do wiadomości, że jest sytuacja trudna, jeżeli nie ma większości w Sejmie. Będę musiał przede wszystkim przyjąć do wiadomości, czego chce większość w Sejmie, czy chce rozwiązania parlamentu i czy wcześniejszych wyborów, czy też będzie wspierała w jakiejś formie działania rządu mniejszościowego _ - dodał.

Na uwagę, że prezes PiS zgodziłby się na wcześniejsze wybory, ale musiałby być rząd techniczny przez trzy miesiące, bo Jarosław Kaczyński obawia się fałszowania wyborów, Komorowski odparł: _ -Ja nic nie poradzę na lęki prezesa Kaczyńskiego. Nie chcę być jego doradcą. Należy czytać konstytucję. Ona mówi wyraźnie, jakie są okoliczności rozwiązania parlamentu, ewentualnych wyborów. A każdy polityk musi ocenić to, jak ta decyzja wpłynie na jego własną pozycję, jak wpłynie na pozycję jego partii _.

Premier Donald Tusk ocenił we wtorek, że gdyby się miało okazać, że nie ma większości w parlamencie, to alternatywą są raczej wcześniejsze wybory, niż próba _ dosztukowania do większości _ za wszelką cenę.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski ostro odpowiada Kaczyńskiemu - _ Nie chcę dać się wciągnąć w młóckę, awanturę, wzajemne opluwanie się _- powiedział prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi prezesa PiS.
Komorowski o OFE. "Będę zadawał pytania" Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że zmiany w systemie emerytalnym należy wprowadzać bardzo ostrożnie.
Rząd chce zlikwidować drugi filar emerytur Jej zdaniem przesunięcie części obligacyjnej do ZUS ograniczy gromadzone w tym filarze oszczędności o około 50 proc.
bEqAAMbS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)