Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne spotkanie prezydenta z premierem

0
Podziel się:

Prezydent i premier rozmawiali na temat sytuacji na Ukrainie oraz ważnych wydarzeń dla Polski.

Ważne spotkanie prezydenta z premierem
(Witold Rozbicki/Reporter)

Prezydent spotykał się z premierem między innymi w sprawie ostatnich wydarzeń na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczyli też marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz szefowie MSZ i MON: Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak.

aktualizacja 22:00

Po spotkaniu jego uczestnicy nie rozmawiali z dziennikarzami.

Jednocześnie w Nowym Jorku trwa nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące sytuacji na Ukrainie. NATO twierdzi, że w tym kraju walczy co najmniej tysiąc rosyjskich żołnierzy. Takie informacje przekazują mediom oficerowie sojuszu. Podobnie wcześniej twierdziły Kijów i Waszyngton. Moskwa zaprzecza tym doniesieniom. Rosyjski wysłannik przy OBWE Andriej Kelin zapewnia, że żołnierze Federacji Rosyjskiej nie przebywają na terytorium Ukrainy.

Wcześniej szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska - Wieczorek powiedziała że rozmowa Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska będzie miała charakter rutynowy. Przedmiotem rozmów były bieżące sprawy dotyczące polityki krajowej i zagranicznej.

Z kolei źródło rządowe powiedziało, że przedstawiciele władz rozmawiać mają o sytuacji na Ukrainie oraz _ o ważnych decyzjach dla Polski _.

Władze Ukrainy oświadczyły, że na terytorium kraju weszły rosyjskie wojska. Również w czwartek pojawiły się informacje ze źródeł unijnych, że premier Tusk wyrasta na faworyta do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej po Hermanie Van Rompuyu.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła, że wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego. Według prezydenta Petra Poroszenki sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna, ale pod kontrolą władz.

Wysoki rangą przedstawiciel NATO oświadczył, że _ dobrze ponad tysiąc _ rosyjskich żołnierzy działa obecnie na terytorium Ukrainy.

Po informacjach o wtargnięciu rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy, na czwartek wieczorem czasu polskiego zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. _ Wielkie zaniepokojenie _ informacjami o wejściu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy wyraziła w czwartek Unia Europejska. Sytuacja na Ukrainie będzie tematem szczytu UE w sobotę, który może zapowiedzieć nowe sankcje wobec Rosji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Berlinie, że szczyt UE zajmie się sprawą nowych sankcji wobec Rosji w związku z doniesieniami o zwiększonej obecności wojsk rosyjskich na Ukrainie oraz działaniach podejmowanych przez separatystów.

UE nałożyła pod koniec lipca na Rosję sankcje obejmujące embargo na broń, ograniczenie dużym rosyjskim bankom dostępu do rynków kapitałowych w UE, zakaz sprzedaży zaawansowanych technologii potrzebnych w wydobyciu ropy naftowej z trudno dostępnych złóż i ropy z łupków, a także zakaz eksportu sprzętu podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) dla rosyjskiego sektora obronnego.

Przyczyną uchwalenia kolejnego - trzeciego stopnia sankcji było zestrzelenie 17 lipca malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą. W katastrofie zginęło prawie 300 osób.

Również w czwartek pojawiły się informacje ze źródeł unijnych, że premier Tusk wyrasta na faworyta do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzję podejmą przywódcy na sobotnim szczycie UE. Według informacji PAP Tusk ma m.in. poparcie przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Dwa źródła w Brukseli powiedziały agencji Reutera, że obecny szef Rady Van Rompuy w rozmowach telefonicznych przedstawi nazwisko Tuska przywódcom jako część pakietu obsady stanowisk.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że _ przywódcy europejscy coraz mocniej namawiają Donalda Tuska do objęcia funkcji szefa Rady Europejskiej. Ostateczna decyzja należy jednak do premiera. Poważnie traktuje te propozycje, analizując konsekwencje dla Polski, jej bezpieczeństwa, szczególnie w świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie _.

Sam Tusk rozmawiał w czwartek telefonicznie z prezydentem Francji Francois Hollande'em; rozmowa dotyczyła sobotniego posiedzenia Rady Europejskiej oraz sytuacji na Ukrainie. W środę o zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej premier rozmawiał telefonicznie także z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tej samej tematyce poświęcona była wtorkowa rozmowa Donalda Tuska z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Awans Tuska to trzęsienie ziemi w PO. _ Kto za? Zdaniem politologa Andrzeja Anusza w partii rządzącej dojdzie do przegrupowania sił.
Ukraińcy nie mają wątpliwości: To inwazja. MON Rosji zaprzecza Eksperci mówią o co najmniej 2 batalionach i kilku grupach rosyjskich dywersantów, które wkroczyły na terytorium Ukrainy. Rosja twierdzi, że informacje podane przez Kijów _ nie mają związku z rzeczywistością _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)