Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papała
22.02.2010 18:27

Ważna notatka w sprawie zabójstwa Papały zaginęła na 6 lat

Wskazywała ona na gangstera Rafała K. jako na zabójcę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafalolechowski/Dreamstime)

Policyjna notatka z lipca 1998 r. wskazywała na gangstera Rafała K. jako na zabójcę Marka Papały. Śledztwo w sprawie zaginięcia notatki prowadzi łódzka prokuratura.

Sprawa wypłynęła przed Sądem Okręgowym w Warszawie w procesie dwóch gangsterów oskarżonych o współudział w zabójstwie byłego szefa policji w czerwcu 1998 r.

Na Ryszardzie Boguckim ciąży zarzut obserwowania miejsca zabójstwa Papały i bezskutecznego nakłaniania za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do tej zbrodni. Andrzeja Z., pseudonim _ Słowik _, oskarżono o nakłanianie za 40 tys. dolarów nieżyjącego już gangstera Artura Zirajewskiego do zabójstwa Papały. Grozi im dożywocie, nie przyznają się do winy.

Dziś ówczesny oficer dyżurny policji na Mokotowie Stanisław L. powiedział sądowi, że w lipcu 1998 r. na policję zadzwonił anonimowy mężczyzna z informacją, iż sprawcą zabójstwa Papały był Rafał K. (pseudonim _ Gruby _, zastrzelony we wrześniu 1998 r. gangster związany z nieżyjącym od 2003 r. wiedeńskim mafioso Jeremiaszem Barańskim, pseudonim _ Baranina _) wraz z Marcinem P., którzy uciekli autem opisanym przez informatora.

Sam Marcin P. zeznał w sądzie w zeszłym tygodniu, że przed zabójstwem Papały obserwował jego dom wraz z Rafałem K., który mówił, że chodzi o _ jakiegoś dłużnika _. W śledztwie P. wskazywał na innego, też już nieżyjącego gangstera Kazimierza K., pseudonim _ Zgred _, jako na możliwego zabójcę Papały.

W swych zeznaniach Stanisław L. wysoko ocenił wiarygodność telefonicznego informatora, _ pewnej siebie, spokojnie mówiącej osoby w wieku ok. 50 lat _. Nie chciał on podać policji swych danych, prosząc, by nagrodę za wykrycie sprawców zabójstwa przekazano zakładowi ociemniałych w Laskach. Świadek nie wiedział, czy policja próbowała ustalić tego informatora. Dodał, że policja nie miała wtedy jeszcze rejestratorów rozmów.

L., który w 1998 r. opisał całą sprawę w notatce służbowej, przesłuchano na policji w tej sprawie dopiero 6 lat potem. W sądzie przyznał on, że był zdziwiony tak długą zwłoką. Wtedy prok. Jerzy Mierzewski przyznał, że Prokuratura Apelacyjna w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia notatki. Szczegóły sprawy są nieznane; nie wiadomo, czy ktoś świadomie ukrył tę notatkę, czy było to niedbalstwo.

Mierzewski powiedział, że na istnienie notatki naprowadzili prokuraturę śledczy z Austrii badający sprawę _ Baraniny _ (siedział w austriackim areszcie za zlecenie zabójstwa byłego ministra sportu Jacka Dębskiego). Wtedy okazało się, że notatka jest w policyjnym Centralnym Biurze Śledczym. - _ Gdybyśmy wcześniej ją znali, prowadzilibyśmy od 1998 r. śledztwo w wątku Rafała K. czy Baraniny; a tak dostaliśmy 6 lat w plecy _ - oświadczył Mierzewski. Dodał, że notatka była pierwszym tropem wobec Rafała K.

Łódzka prokuratura apelacyjna od lipca 2008 roku prowadzi śledztwo w sprawie utrudniania postępowania dotyczącego zabójstwa gen. Papały poprzez ukrycie notatki z 1998 roku. Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów - poinformowała zastępca prokuratora apelacyjnego w Łodzi Bogumiła Tarkowska.

Śledztwo prowadzone jest w dwóch wątkach. - _ Jeden wątek dotyczy nieprzekazania policyjnej notatki, drugi niepoinformowania prokuratorów o pewnych czynnościach. Ten ostatni jest objęty klauzulą tajne i w tym zakresie nie możemy się w ogóle wypowiadać _ - dodała Tarkowska.

Podkreśliła, że notatka nie została udostępniona warszawskim prokuratorom prowadzącym śledztwo bezpośrednio po sporządzeniu, tylko z sześcioletnim opóźnieniem - dopiero w 2004 r.

Śledczy przyznają, że notatka dotyczyła m.in. Marcina P. - _ To była notatka z rozmowy z anonimową osobą, która telefonicznie poinformowała policję o pewnych okolicznościach sprawy. Niewątpliwie ta notatka zawierała ważne informacje _ - przyznała prok. Tarkowska.

Dodała, że w sprawie przesłuchani zostali m.in. policjanci. By to mogło nastąpić prokuratura musiała wystąpić do ministra SWiA o zwolnienie ich z zachowania tajemnicy państwowej. - _ Planowane są kolejne przesłuchania, w tym przesłuchania w drodze międzynarodowej pomocy prawnej _ - zaznaczyła.

Prokuratura nie chce ujawnić kogo chce w ten sposób przesłuchać, ale - według informacji PAP - wniosek o pomoc prawną skierowany zostanie do Austrii.

Tarkowska zapowiedziała, że wątek notatki prowadzony jest osobno i nie będzie łączony z głównym śledztwem dotyczącym zabójstwa gen. Papały, które także prowadzi łódzka prokuratura apelacyjna.

ZABÓJSTWO GEN. PAPAŁY:

Tagi: papała, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz