Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ważą się losy wyborów. Jak zagłosujemy?

0
Podziel się

Od dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego zależy też dalszy kształt kampanii. Niektóre partie, wbrew przepisom, już ją rozpoczęły.

Ważą się losy wyborów. Jak zagłosujemy?
(PAP/Radek Pietruszka)
bEsfisXp

Dziś Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie Kodeksu wyborczego. Jeśli zakwestionuje na przykład przepisy wprowadzające jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu, pojawi się pytanie, według jakiej ordynacji odbędą się jesienne wybory parlamentarne.

Początkowo Trybunał Konstytucyjny miał ogłosić wyrok już 14 lipca. Jednak po blisko 12 godzinach rozprawy decyzję odroczono. Podczas posiedzenia sędziowie w pełnym składzie zadali stronom kilkaset pytań dotyczących niezgodności przepisów z konstytucją.

O stwierdzenie niekonstytucyjności Kodeksu zwróciła się do TK grupa posłów PiS. Wśród zakwestionowanych przepisów są te wprowadzające możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów, głosowania przez pełnomocnika i głosowania korespondencyjnego.

bEsfisXr

-_ Dzień poprzedzający może być dniem oddania głosu, ale wybór - jak mówi konstytucja - dokonuje się w dzień wolny, czyli w niedzielę _ - odpierał tydzień temu argumenty polityków PiS wiceszef klubu PO i szef nadzwyczajnej komisji, która przygotowała Kodeks, Waldy Dzikowski._ - Poseł to nie proszek do prania żeby go reklamować _ - dodał, nawiązując do kolejnego punktu wniosku PiS.

Partia chce uznania za niekonstytucyjny zakazu emitowania płatnych spotów wyborczych i naklejania plakatów większych niż 2 m kw. w czasie kampanii wyborczej. Ponadto PiS zwróciło się do TK o stwierdzenie niekonstytucyjności zastosowania nowego Kodeksu podczas najbliższych wyborów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/wybory-pod-znakiem-zapytania-jak-zaglosujemy.html) Wybory pod znakiem zapytania. Jak zagłosujemy?
PiS zakwestionowało też wszystkie przepisy nowej ustawy wprowadzające jednomandatowe okręgi do Senatu. W ocenie partii sposób ich przyjęcia w drodze poprawki senackiej był niezgodny z konstytucją.

Dr Ryszard Balicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego przyznaje, że gdyby TK uznał przepisy wprowadzające jednomandatowe okręgi do Senatu za niekonstytucyjne, sytuacja byłaby skomplikowana.

bEsfisXx

_ - Jeżeli Trybunał uznałby np. za niekonstytucyjne przepisy o billboardach, to większego problemu nie ma. Nawet jeśli uznałby, że dwudniowe wybory są niekonstytucyjne, to też wybory można przeprowadzić. Problem pojawia się faktycznie przy wyborach do Senatu. Moim zdaniem nie ma tutaj dobrego wyjścia. Jeśli Trybunał uznałby, że w tym zakresie Kodeks wyborczy jest niekonstytucyjny, to powstaje tak naprawdę luka prawna _ - ocenił.

Balicki podkreślił, że jeżeli Trybunał zakwestionuje przepisy dotyczące jednomandatowych okręgów, nie spowoduje to automatycznie powrotu do starej ordynacji. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi Kodeks wyborczy obecna ordynacja traci moc 1 sierpnia, wraz z wejściem w życie Kodeksu wyborczego.

Na początku sierpnia ma też zostać ogłoszona decyzja o terminie wyborów, zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Mimo tego niektóre partie już rozpoczęły kampanię wyborczą lub, jak zgodnie twierdzą politycy PO, PiS i SLD, informacyjną. Po decyzji PKW Platforma zdecydowała się wstrzymać akcję i zdjąć plakaty z wizerunkiem swoich polityków. Pozostałe ugrupowania nadal stoją na stanowisku, że nie łamią prawa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;jeszcze;w;lipcu;eksperci;nie;wykluczaja,110,0,876910.html) Wybory jeszcze w lipcu? Eksperci nie wykluczają Może się zdarzyć, że po 1 sierpnia nie będzie przepisów, na mocy których będzie można przeprowadzić głosowanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t97351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zaskarzylo;kodeks;wyborczy;do;tk,80,0,793680.html) PiS zaskarżyło Kodeks wyborczy do TK Chodzi m.in. o dwudniowe głosowanie, zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji jednomandatowe okręgi w wyborach do senatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t97529.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chce;jednomandatowych;okregow,118,0,756598.html) Prezydent chce jednomandatowych okręgów Bronisław Komorowski podpisał Kodeks Wyborczy.
bEsfisXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)