Notowania

Przejdź na
watykan
19.10.2012 07:41

Watykan zaostrzył zasady rekrutacji pracowników

Nad procedurą czuwać będzie specjalna komisja w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Watykan wprowadza nowe, zaostrzone i podlegające większej kontroli zasady przyjmowania pracowników, zarówno świeckich, jak i duchownych, do wszystkich instytucji i urzędów. Czuwać nad tym będzie specjalna komisja w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej.

Komisja oficjalnie rozpocznie pracę 1 listopada i będzie nią kierował amerykański ksiądz Peter Bryan Wells. W jej skład wejdzie co najmniej pięciu przedstawicieli, wskazanych przez najważniejsze watykańskie instytucje. Będą oni oceniać kandydatów do pracy w kongregacjach, papieskich radach, a także we wszystkich urzędach i biurach technicznych.

Ten scentralizowany, bardziej przejrzysty sposób rekrutacji ma przede wszystkim na celu - jak wyjaśniono - położenie kresu takim zjawiskom, jak kumoterstwo, nepotyzm czy też przyjmowanie osób protegowanych bądź pracowników, którzy potem okazują się niekompetentni.

Według agencji Ansa, wraz z powołaniem komisji żaden watykański urząd nie będzie mógł sam bezpośrednio przyjąć nowego pracownika. Każdy kandydat będzie musiał zostać przez nią oceniony.

Nie jest przypadkiem - zauważa włoska agencja prasowa- że zmiany te zostaną wprowadzone tuż po zakończeniu procesu papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele, skazanego na półtora roku za kradzież tajnych dokumentów oraz listów z apartamentu i sekretariatu papieża Benedykta XVI.

Gabriele przekazał je włoskiemu dziennikarzowi, który opublikował je w książce ujawniając setki tajemnic działalności Watykanu. W osobnym procesie sądzony będzie uznany za wspólnika Gabriele informatyk, zatrudniony w Sekretariacie Stanu. Sprawa niewiernego majordomusa , podkreślano wcześniej w komentarzach, pokazała najdobitniej, jak skrupulatnej selekcji wymaga nabór pracowników za Spiżową Bramą.

Nowa komisja będzie, jak się podkreśla, organem kontroli, powołanym zapewne w rezultacie skandalu masowego wycieku dokumentów, znanego pod nazwą Vatileaks.

Czytaj więcej w Money.pl
Chaos na ulicach Watykanu. Gdzie jest policja? Tysiące handlarzy, setki nielegalnych przewodników oferujących miejsca w kolejce do Muzeów Watykańskich, chaos i bezprawie - tak wyglądają okolice Placu świętego Piotra.
Papież o Pussy Riot. Jest solidarny z Rosją Benedykt XVI wyraził zdumienie reakcją niektórych mediów na wydarzenia związane z zatrzymaniem dziewczyn.
Watykan: Benedykt XVI o kryzysie wiary Zwracając się do 20 tysięcy wiernych na Placu św. Piotra papież podkreślił, że w obecnych czasach wiele przemian kulturowych wykazuje formy barbarzyństwa.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz