Notowania

finanse watykanu
11.09.2012 19:12

Watykan wynajął specjalistę ds. walki z praniem pieniędzy

Prawnik ze szwajcarskiego Fryburga ma pomóc Stolicy Apostolskiej w utrzymaniu międzynarodowych standardów przejrzystości finansowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Watykan wynajął specjalistę - byłego naczelnego eksperta Liechtensteinu od walki z praniem brudnych pieniędzy - który ma pomóc Stolicy Apostolskiej w utrzymaniu międzynarodowych standardów przejrzystości finansowej.

40-letni Rene Bruelhart, szwajcarski prawnik z Fryburga, został mianowany konsultantem do _ wszelkich spraw związanych z walką z praniem pieniędzy i walką z finansowaniem terroryzmu _ - głosi opublikowany dziś komunikat.

Watykan podał w nim, że Bruelharta zatrudniono w ramach podjętego przez Stolicę Apostolską _ wyraźnego zobowiązania _ w odpowiedzi na raport Komitetu Moneyval z 18 lipca. Komitet Moneyval to instytucja Rady Europy oceniająca systemy walki z praniem brudnych pieniędzy i walki z finansowaniem terroryzmu. Raport Moneyval wskazał na poważne niedopatrzenia banku watykańskiego Istituto per le Opere di Religione (IOR), który na przestrzeni lat był zamieszany w kilka skandali.

Bruelhart przez osiem lat był w Liechtensteinie dyrektorem jednostki wywiadu finansowego (Financial Intelligence Units - FIU) zbierającej i analizującej informacje o podejrzanej lub nietypowej działalności finansowej, wykorzystywane przez policję do walki z praniem pieniędzy, przestępczością zorganizowaną i finansowaniem terroryzmu. Był też wiceprezesem Egmont Group zrzeszającej jednostki wywiadu finansowego z różnych krajów.

Komitet Moneyval, który pozytywnie ocenił większość obowiązujących w Watykanie zasad walki z praniem brudnych pieniędzy, skrytykował zarządzanie IOR i zdecydowanie zalecił powołanie niezależnego nadzoru oraz stosowanie _ właściwych kryteriów _ wobec jego kadry kierowniczej.

Krytyce poddano też wprowadzony niedawno w Watykanie system nadzoru nad wszelkimi transakcjami, czym zajmuje się nowy urząd ds. informacji finansowej. Dotychczasowe rezultaty jego działalności uznano za _ skromne _. Raport Moneyval wzywał Stolicę Apostolską do _ wzmocnienia czujności _ wobec ewentualnych przypadków prania pieniędzy. Przyznano w nim, że wprowadzając nowe przepisy, zgodne z zasadami obowiązującymi w prawie międzynarodowym, Watykan pokonał _ długą drogę w dość krótkim czasie _. Jednak system walki z procederami musi być skuteczniejszy - oceniono.

Czytaj więcej w Money.pl
To podważa wiarygodność kościoła Ostatnie wydarzenia wokół Stolicy Apostolskiej, w tym wyciek tajnych dokumentów, podważyły wiarygodność Kościoła i nadszarpnęły zaufanie wiernych.
Poseł ostro: Polska kondominium Watykanu - _ Polska stała się watykańskim kondominium _- powiedział Roman Kotliński z Ruchu Palikota.
Skandal w Watykanie. Donosił na papieża Zatrzymany za przekazywanie mediom poufnych dokumentów watykańskich papieski kamerdyner nie przyznaje się do winy.
Tagi: finanse watykanu, watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz