Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
watykan
29.09.2012 11:04

Watykan: Rozpoczął się proces papieskiego kamerdynera

Rozpoczął się proces byłego papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele, oskarżonego o kradzież tajnych dokumentów i listów z apartamentu Benedykta XVI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Przed sądem w Watykanie rozpoczął się proces byłego papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele, oskarżonego o kradzież tajnych dokumentów i listów z apartamentu Benedykta XVI. Po raz pierwszy sądzona jest osoba z tak bliskiego otoczenia papieża.

Na ławie oskarżonych zasiadł także pomocnik kamerdynera, informatyk z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej Claudio Sciarpelletti, lecz uwaga wszystkich skupiona jest na osobie Gabriele.

To sądowy finał skandalu, znanego pod nazwą Vatileaks, czyli masowego wycieku listów hierarchów kościelnych do Benedykta XVI i not watykańskiej dyplomacji, które zostały opublikowane następnie w książce Gianluigiego Nuzziego _ Jego Świątobliwość _. Włoski dziennikarz przyznał, że materiały te otrzymał od majordomusa.

Watykański wymiar sprawiedliwości nie ma prawnych możliwości ścigania dziennikarza, gdyż nie jest on obywatelem ani pracownikiem Watykanu. Gabriele grozi do 4 lat więzienia, a informatykowi - 1 rok.

Na razie brak jakichkolwiek informacji o przebiegu procesu, ponieważ na sali sądowej nie ma kamer, a kilku wpuszczonych tam dziennikarzy nie może stamtąd przekazywać żadnych informacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kamerdyner papieża przed Trybunałem Stanu? W każdej chwili papież może podjąć decyzję o ułaskawieniu swego byłego kamerdynera.
Kamerdyner się spowiada. Przed śledczymi Watykan będzie przesłuchiwał zamieszanym w aferę na własną rękę?
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz