Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Watykan przekonuje, że jest kompetentny w sprawie karnej abpa Wesołowskiego

0
Podziel się:

Rzecznik przypomniał, że sprawa byłego nuncjusza jest przedmiotem drugiego postępowania, czyli kanonicznego w Kongregacji Nauki Wiary. Dodał, że hierarcha oczekuje na jego wynik.

Watykan przekonuje, że jest kompetentny w sprawie karnej abpa Wesołowskiego
(AP/Fotolink/East News)

Arcybiskup Józef Wesołowski, były nuncjusz na Dominikanie odwołany przez papieża Franciszka po oskarżeniach o pedofilię, jako obywatel Watykanu podlega jego wymiarowi sprawiedliwości - oświadczył dzisiaj rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

W wypowiedzi dla agencji Ansa ksiądz Lombardi poinformował, że watykański wymiar sprawiedliwości, który jest kompetentny do prowadzenia sprawy karnej przeciwko arcybiskupowi Wesołowskiemu, jest obecnie na etapie zbierania dokumentacji i zeznań.

Ponadto rzecznik przypomniał, że sprawa byłego nuncjusza jest przedmiotem drugiego postępowania, czyli kanonicznego w Kongregacji Nauki Wiary. Dodał, że hierarcha oczekuje na jego wynik.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wydał to oświadczenie, gdy włoskie media poinformowały wczoraj o tym, iż prokuratura w Warszawie wystosowała do Watykanu pytania, dotyczące możliwości ekstradycji odwołanego w sierpniu przez papieża byłego nuncjusza oraz jego immunitetu dyplomatycznego. W odpowiedzi na tę prośbę o pomoc prawną strona watykańska oświadczyła, że abp Wesołowski jest obywatelem państwa watykańskiego, a jego prawo karne nie zezwala na ekstradycję takiego obywatela. Watykan wyjaśnił też, że prowadzi własne postępowanie w sprawie byłego nuncjusza.

W dzisiejszej wypowiedzi ksiądz Lombardi położył nacisk na to, że wbrew _ niektórym mediom _ - jak zaznaczył, choć nie sprecyzował, jakim - polska prokuratura nie skierowała prośby o ekstradycję.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak poinformował przedwczoraj, że polska prokuratura nigdy nie skierowała formalnego wniosku o ekstradycję abpa Wesołowskiego. _ - Natomiast był wniosek o pomoc prawną, celem ustalenia statusu prawnego abpa Wesołowskiego, zwłaszcza jeśli chodzi o jego obywatelstwo _ - powiedział Nowak.

Watykan nie odpowiedział do tej pory na liczne pytania polskich dziennikarzy o to, gdzie od sierpnia przebywa były dyplomata. Nie wiadomo, czy jest on za Spiżową Bramą, czy też na przykład w jednym z domów kościelnych w Wiecznym Mieście lub poza nim. Agencja Ansa twierdzi, że niedawno widziano go w Rzymie.

Czytaj więcej w Money.pl
List gończy za arcybiskupem Wesołowskim? Inicjatywa o której poinformował Janusz Palikot, ma związek z odmową wydania arcybiskupa przez Watykan.
Arcybiskup ćpał? Sensacyjne zeznania Z zeznań cytowanych w zeznaniach dominikańskiego duchownego wynika, że polski ksiądz brał narkotyki.
Watykan milczy ws. księdza Wesołowskiego Nie wiadomo, gdzie przebywa były nuncjusz apostolski na Dominikanie, zdymisjonowany w sierpniu przez papieża.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)