Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
05.07.2013 09:09

Watykan: papieska encyklika "na cztery ręce"

W papieskim dokumencie najważniejsze są fragmenty o tym, co to znaczy wierzyć i o aktualnych zagrożeniach dla wiary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

*W Watykanie i w Polsce zostanie dziś zaprezentowana pierwsza encyklika papieża Franciszka. Choć on jest jej autorem, to sam zwrócił uwagę, że napisał ją na _ cztery ręce _, razem ze swoim poprzednikiem Benedyktem XVI. *

Widać w niej jednak wyraźny ślad obecnego pontyfikatu.Tytuł encykliki to _ Lumen Fidei _, czyli _ Światło wiary _. Watykański dokument mówi właśnie o wierze - wyjaśnia redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Jak dodaje, ta publikacja to wskazówka na rolę wiary dziś. Jest tam jednak i nawiązanie do historii. Wiara jest tu prezentowana w nawiązaniu do historii biblijnej._ Papież pokazuje też, jak ważna jest wiara dla każdego wierzącego. Daje konkretne wskazówki, jak ją rozwijać - _ podkreśla.

W nowej encyklice bardzo ważne są fragmenty o tym, co to znaczy wierzyć i o aktualnych zagrożeniach dla wiary. Tutaj widać wyraźne piętno Benedykta XVI - podkreśla Marcin Przeciszewski. W encyklice napisano bowiem, że jednym z największych obecnych niebezpieczeństw dla spraw duchowych jest relatywizm. _ To typ myślenia, który nie uznaje żadnej prawdy obiektywnej _ - zauważa Marcin Przeciszewski. Wcześnie często na to zagrożenie wskazywał Benedykt XVI.

Sam papież Franciszek mówi o tej encyklice: _ To mocny dokument _. Warto dodać, że dotychczas żaden z następców świętego Piotra nie wydał tak szybko encykliki. Dokument, który ma dziś być zaprezentowany, będzie opublikowany zaledwie w cztery miesiące po tym, jak Franciszek został papieżem.

Warszawska prezentacja encykliki odbędzie się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież Franciszek dostał elektryczny rower _ Czy Franciszek jako pierwszy papież będzie jeździł na rowerze? _ - Zastanawiają się włoskie media.
Papież przestrzega dyplomatów przed... Podczas spotkania ze 150 nuncjuszami apostolskimi papież podkreślił dzisiaj, że nie mogą oni szukać wygody i spokoju.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz