Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Ujęty fałszywy wykładowca prawa

0
Podziel się

Mężczyzna przez ponad rok oszukiwał kilka wyższych uczelni, podając się za wykładowcę prawa.

Warszawa: Ujęty fałszywy wykładowca prawa
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)
bEikuzdx

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który przez ponad rok oszukiwał kilka wyższych uczelni, podając się za wykładowcę prawa. Posługując się podrobionymi dokumentami, 46-letni Mariusz K. naraził szkoły na ponad 100 tys. zł strat, a kilkuset studentów na ponowne egzaminy.

Jak podał rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek, w lutym 2010 r. Mariusz K., posługując się danymi osobowymi obywatela Izraela, zatrudnił się w szkole wyższej jako wykładowca. Podczas zawierania umowy o pracę posłużył się kopiami podrobionych dokumentów: pismem jednego z ministerstw, zaświadczeniem o obronionej pracy doktorskiej z prawa międzynarodowego na zagranicznym uniwersytecie, zaświadczeniem o obronie rozprawy habilitacyjnej wydanym przez zagraniczny instytut oraz listem polecającym zagranicznej uczelni.

Według policji K. w ten sposób oszukał władze tej uczelni na ponad 30 tys. zł. Dzięki tym samym dokumentom wprowadził również w błąd przedstawicieli dwóch innych szkół wyższych, które go zatrudniły. Straciły one 56 tys. i 35 tys. zł, a kilkuset studentów musiało ponownie zdawać niektóre z egzaminów.

bEikuzdz

Kiedy sprawa wyszła na jaw, a pracodawcy zorientowali się, że Mariusz K. nie jest tym, za kogo się podaje, mężczyzna zaczął się ukrywać przed wymiarem sprawiedliwości. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście wydał postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu, a śródmiejska prokuratura wystawiła za K. list gończy.

Dzięki ustaleniom procesowym i działaniom operacyjnym policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, którzy od kilkunastu miesięcy wraz z prokuraturą pracowali nad sprawą, 16 października w Krakowie K. został zatrzymany.

Tym razem K. wcielił się w studenta jednej z renomowanych krakowskich uczelni, studiując w niej judaistykę. _ - Aby nie zostać rozpoznanym, na czas zajęć przywdziewał specjalny strój chasyda, dostosowując do niego także charakterystyczną fryzurę i brodę _ - podał Mrozek.

K. usłyszał zarzut oszustwa oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Śródmiejska prokuratura wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie 46-latka.

bEikuzdF
Czytaj więcej w Money.pl
Chciał się wysadzić na lotnisku. Dostał... Chciał się wysadzić na lotnisku, by zwrócić uwagę na swój los: kilka lat temu został brutalnie pobity przez państwowe służby paramilicyjne, przez co stracił czucie w nogach.
Adwokat okradał swoich klientów Adwokat podawał w sądzie, zamiast konta reprezentowanej strony, swój numer konta bankowego, i pieniądze, należne klientom, nigdy do nich nie trafiały.
Internet w Polsce. Najgorzej mają policjanci W całej policji jest 24 959 stanowisk roboczych z dostępem do internetu na 110 505 osób zatrudnionych. Oznacza to, że wskaźnik dostępu do internetu w stosunku do liczby osób zatrudnionych wynosi 23 proc.
bEikuzea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)