Notowania

wiadomości
19.06.2012 09:22

Walki w Turcji. Liczba rannych i zabitych rośnie

Do tych najkrwawszych od miesięcy starć doszło w trzech miejscach w prowincji Hakkari, przy granicy z Irakiem i Iranem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Co najmniej ośmiu tureckich żołnierzy zginęło, a 15 zostało rannych rano, w walkach z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), na południowym wschodzie Turcji - poinformowali przedstawiciele sił bezpieczeństwa.

Do tych najkrwawszych od miesięcy starć doszło w trzech miejscach w prowincji Hakkari, przy granicy z Irakiem i Iranem.

Grupa bojowników najpewniej przedostała się do Turcji z baz na północy Iraku, a następnie wycofała się do tego kraju. Obecnie trwa operacja wojskowa wymierzona w PKK - pisze agencja Reutera, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa. Telewizja NTV podała, że w akcji biorą udział śmigłowce. Zazwyczaj po atakach tureckie lotnictwo bombarduje pozycje PKK w Iraku.

Górska prowincja Hakkari jest stałym miejscem gwałtownych starć między tureckimi siłami bezpieczeństwa a rebeliantami kurdyjskimi, którzy nasilają ataki wiosną i latem.

Założona w 1978 roku PKK rozpoczęła sześć lat później zbrojną walkę o niepodległość lub szeroką autonomię prowincji kurdyjskich w Turcji. Nominalny najwyższy przywódca PKK i jej założyciel Abdullah Ocalan przebywa od 1999 roku w tureckim więzieniu.

PKK jest uważana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną. Szacuje się, że konflikt w tureckim Kurdystanie spowodował śmierć około 45 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja ograniczyła zakupy ropy w tym kraju Turcja znacznie ograniczyła w maju import ropy z Iranu, reagując na międzynarodowe naciski przed planowanym wejściem w życie sankcji Unii Europejskiej i USA wobec Teheranu.
Ograniczą kobietom prawo. Nie będą mogły... Większość Turków sprzeciwia się zakazowi aborcji, którą konserwatywny rząd chce w sposób znaczący ograniczyć.
Ten kraj bojkotuje przewodnictwo w Unii Turcja nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem Cypru, gdy kraj ten przejmie w lipcu prezydencję Unii Europejskiej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz