Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walki w Syrii. 190 cywilów zabito w sierpniowym ataku

0
Podziel się

Broniąca praw człowieka organizacja podaje, że swój najnowszy, liczący 150 stron raport sporządziła w oparciu o przeprowadzone na miejscu dochodzenie.

Walki w Syrii. 190 cywilów zabito w sierpniowym ataku
(Polaris/East News)
bErHngLF

Co najmniej 190 cywilów zostało zabitych, w tym na 67 wykonano egzekucje, a 200 zostało wziętych jako zakładników w sierpniowym ataku dżihadystów i innych rebeliantów w prowincji Latakia w północno-zachodniej Syrii - informuje dzisiaj Human Rights Watch (HRW).

Broniąca praw człowieka organizacja podaje, że swój najnowszy, liczący 150 stron raport sporządziła w oparciu o przeprowadzone na miejscu dochodzenie; w sumie przepytano 35 osób, w tym ocalałych z ataku dokonanego 4 sierpnia przez rebeliantów na wioski alawickie w prowincji Latakia.

W Latakii liczna jest ludność alawicka; do mniejszości tej należy prezydent Syrii Baszar el-Asad, przeciwko któremu od marca 2011 r. trwa rebelia w kraju. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu, a wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

bErHngLH

Tego dnia zabitych zostało co najmniej 190 cywilów, w tym 57 kobiet i 18 dzieci - precyzuje raport HRW, zawierający pełną listę ofiar. Na co najmniej 67 osobach z tej grupy wykonano egzekucje; ludzie ci, w chwili śmierci, nie mieli broni, albo uciekali - zaznacza HRW.

Według organizacji w operacji pacyfikacji 10 alawickich wiosek uczestniczyło 20 grup rebelianckich; wsie te zostały odbite przez wojska reżimu Asada 18 sierpnia.

HRW precyzuje, że w ataku 4 sierpnia było pięć głównych grup atakujących i wykonujących egzekucje i były to głównie ugrupowania dżihadystyczne jak związane z Al-Kaidą Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, czy Front al-Nusra.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt w Syrii wciąż krwawy. Kolejne ofiary Ofensywa lotnictwa rządowego spowodowała dziś śmierć ponad 30 osób. Zacięte walki toczyły się o kontrolę nad dawną stolicą gospodarczą Syrii - Aleppo na północy kraju.
Rozbrojenie Syrii odbywa się bez zakłóceń Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.
Uchodźców z Syrii będzie nawet 5 milionów? Informacje z ONZ są tym bardziej alarmujące, że już teraz sąsiadujące z Syrią kraje nie mogą poradzić sobie z napływem kolejnych osób, które uciekają przed wojną domową.
bErHngMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)