Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie Południowym. Rywalizujący politycy gotowi rozmawiać

0
Podziel się:

To efekt odkrycia masowych grobów, w w których spoczęło 34 zabitych żołnierzy Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu.

Walki w Sudanie Południowym. Rywalizujący politycy gotowi rozmawiać
(PAP/EPA)

Po odkryciu kilku masowych grobów w Dżubie i w Bentiu, stolicy naftowego stanu Unity, rywalizujący ze sobą politycy: prezydent Salva Kiir Mayardit (przywódca Dinków) i były wiceprezydent Riek Machar (przywódca Nuerów) gotowi są podjąć rozmowy.

_ - Udokumentowane zostały masowe zabójstwa bez sądu, uderzające w ludzi z powodu ich przynależności etnicznej, i arbitralne zatrzymania _ w ostatnich dziesięciu dniach - powiedziała Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Navi Pillay, wzywając walczące w Sudanie Południowym frakcje do ochrony cywilów.

Rzeczniczka ONZ Ravina Shamdasani powiedziała, że w masowych grobach w Bentiu spoczywają, jak się uważa, ciała żołnierzy Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA), należących do ludu Dinka. W jednym z grobów pochowano 14 osób, w drugim - 20 osób.

Bentiu jest pod kontrolą rebeliantów byłego wiceprezydenta Rieka Machara.

Intensywne walki wybuchły 15 grudnia w pobliżu stolicy Sudanu Płd.; doszło do nich po kilku miesiącach napięć wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Kiira wiceprezydenta Machara.

W starciach w ciągu 10 dni zginęło, według lokalnego przedstawiciela ONZ Toby'ego Lanzera, ponad tysiąc ludzi, choć dokładnych danych brak. Z domów pouciekało w obawie przed przemocą ponad 100 tysięcy.

Były wiceprezydent, który - jak mówi - zawsze chciał odejścia Kiira, poinformował we wtorek amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego, że chce podjąć rozmowy ze swoim rywalem.

Machar powiedział też w wywiadzie udzielonym Radiu France Internationale, że gotów jest _ podjąć rozmowy _ ze swoim rywalem, najprawdopodobniej w Etiopii. Salva Kiir już wcześniej wyraził gotowość do rozmów.

_ - Utworzę delegację wysokiego szczebla, której dam pełnomocnictwo do wynegocjowania zgody - powiedział Machar w wywiadzie dla RFI. - Chcemy, żeby Salva Kiir oddał władzę. Chcemy demokratycznego narodu oraz wolnych i uczciwych wyborów _.

Prezydent Kiir poinformował we wtorek, że oddziały rządowe odbiły Bor, stolicę stanu Jonglei, kluczowe miasto opanowane w zeszłym tygodniu przez rebeliantów Machara.

Dinkowie, stanowiący prawie połowę ludności Południowego Sudanu, zawsze traktowali mniej licznych Nuerów (dziesiąta część ludności) z wyższością, jako obywateli drugiej kategorii. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Riekowi Macharowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewakuacja Polaków z Sudanu Południowego Dwoje Polaków, którzy przebywali w stolicy kraju, zostało ewakuowanych - poinformował resort.
Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym ONZ podała alarmujące dane o skutkach trwających niecały tydzień zaciętych walk.
50 mln euro na pomoc dla Sudanu Poł. Media ostrzegają, że sytuacja w Sudanie Płd. przeradza się już w wojnę domową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)