Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie Południowym pochłonęły nawet 500 ofiar

0
Podziel się:

Szef misji pokojowych ONZ wyjaśnił, że informacje te pochodzą ze szpitali w Dżubie, ale na razie nie jest w stanie potwierdzić tego bilansu, gdyż wczoraj wybuchły kolejne starcia.

Walki w Sudanie Południowym pochłonęły nawet 500 ofiar
(Polaris Images/East News)

Od 400 do 500 ciał zostało przetransportowanych do szpitali w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie, po starciach między rywalizującymi frakcjami armii południowosudańskiej - powiedział wczoraj szef misji pokojowych ONZ Herve Ladsous.

Przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Ladsous poinformował też, że 800 osób zostało rannych podczas walk między siłami wiernymi prezydentowi Salvie Kiirowi oraz wojskowymi popierającymi jego rywala politycznego Rieka Machara.

Szef oenzetowskich misji pokojowych wyjaśnił, że informacje te pochodzą ze szpitali w Dżubie, a ONZ na razie nie jest w stanie potwierdzić tego bilansu, gdyż wczoraj wybuchły kolejne starcia.

Liczby ofiar śmiertelnych nie potwierdził ambasador Francji przy ONZ Gerard Araud. _ Straty są ogromne, to pewne _ - powiedział dziennikarzom. - _ Są dziesiątki ofiar, z pewnością nie jest to drobny incydent _ - dodał. Według Araud do starć dochodzi też w innych częściach kraju, np. w mieście Pibor, w prowincji Jonglei, gdzie już w przeszłości wybuchały walki między rywalizującymi grupami etnicznymi.

Ladsous powiedział, że od początku starć, czyli od niedzielnego wieczoru, od 15 tys. do 20 tys. osób schroniło się w bazach ONZ w Dżubie. Według niego sytuacja w stolicy Sudanu Południowego jest _ bardzo napięta _ i do starć dochodzi między różnymi grupami etnicznymi.

W poniedziałek prezydent Salva Kiir ogłosił, że udaremnił zamach stanu przygotowywany przez byłego wiceprezydenta Rieka Machara. W lipcu Kiir zdymisjonował Machara i cały rząd.

Machar uciekł ze stolicy i obecnie jest poszukiwany. Rząd twierdzi, że aresztowano 10 przedstawicieli władz, w tym dawnych ministrów. Salva Kiir jest przedstawicielem plemienia Dinka, a Machar - Nuer.

Wczoraj sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zadzwonił do Kiira, by złożyć _ propozycję dialogu _ jego przeciwnikom - poinformował rzecznik Ban Ki Muna, Martin Nesirky.

Wczorajsze posiedzenie RB ONZ zwołano na wniosek amerykańskiego Departamentu Stanu, który z powodu starć we wtorek postanowił ewakuować swoich dyplomatów i pracowników, których obecność w Dżubie nie jest niezbędna. Wstrzymano też działalność ambasady USA w stolicy najmłodszego państwa świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Sudan: 51 zabitych w walkach w Darfurze Do walka między dwoma plemionami arabskimi doszło w Darfurze, regionie położonym na zachodzie Sudanu - poinformowały miejscowe władze.
Przed śmiercią uciekli do buszu Ponad 300 osób zginęło, a dziesiątki tysięcy uciekły ze swoich domów w wyniku walk na tle etnicznym, które wybuchły pomiędzy tysiącami uzbrojonych cywilów, armią rządową i rebeliantami w prowincji Jonglei.
Sudan Południowy wycofuje wojska ze spornego pogranicza Wycofując wojska, rząd Sudanu Południowego demonstruje wolę dotrzymania podpisanych porozumień - napisał w oświadczeniu rząd w Dżubie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)