Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walki w Strefie Gazy. Zachodni przywódcy próbują powstrzymać przemoc

Ogromna większość zabitych - od 70 do 80 proc. - to osoby cywilne. 1 280 osób odniosło rany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ATEF SAFADI)
Armia izraelska w Strefie Gazy

Podczas gdy w Kairze ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej naradzają się nad sposobami powstrzymania Izraela przed kontynuowaniem ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, do stolicy Egiptu przybywa szef dyplomacji USA John Kerry.

Do wysiłków na rzecz powstrzymania eskalacji przemocy włączył się również szef dyplomacji niemieckiej Frank-Walter Steinmeier, który wylądował w stolicy Jordanii, Ammanie, skąd udaje się jutro na rozmowy do Tel Awiwu i na Zachodni Brzeg Jordanu.

Przed Ligą Arabska, której ministrowie spraw zagranicznych zebrali się dziś wieczorem w Kairze, aby przeanalizować sytuację w Strefie Gazy, presję na Tel Awiw starały się wywierać dotąd rządy Egiptu, Turcji i Kataru oraz szefowie dyplomacji amerykańskiej, niemieckiej, francuskiej i kwartet bliskowschodni (ONZ, USA, Rosja i UE), ale nie zdołała ona skłonić Izraela do przerwania operacji wojskowej w Strefie Gazy.

ONZ oraz izraelska organizacja obrony praw człowieka Betselem przypomniały rządowi izraelskiemu, że ostrzeliwanie i bombardowanie domów mieszkalnych i budynków cywilnych jest naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

Raport o sytuacji w Strefie Gazy, który będzie stanowił punkt wyjścia do debaty arabskich ministrów spraw zagranicznych zapowiedzianej na poniedziałek, ostrzega przed _ ryzykiem _, że Izrael może przyjąć działania wspólnoty międzynarodowej w celu położenia kresu gwałtownemu pogarszaniu się sytuacji w Strefie Gazy i na palestyńskich terytoriach okupowanych jako _ mało poważne _.

John Kerry telefonował przed przybyciem do Kairu do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, aby potwierdzić, że Stany Zjednoczone są gotowe dopomóc w doprowadzeniu do zawieszenia broni. Tymczasem Izrael zapowiada intensyfikację swej ofensywy w Strefie Gazy. Jej ofiarą padło w ciągu tygodnia 177 Palestyńczyków. Ogromna większość zabitych - od 70 do 80 proc. - to osoby cywilne. 1 280 osób odniosło rany.

Steinmeier wezwał Hamas do _ niezwłocznego zaprzestania _ rakietowego ostrzału terytorium Izraela. _ Jeśli chcecie położenia kresu przemocy, ataki powinny ustać natychmiast _ - oświadczył. - _ Dla Izraelczyków i Palestyńczyków nie istnieje alternatywa pokoju, choć wydają się oni bardzo dalecy od uznania tej prawdy _ - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Izrael nie wydaje się gotowy do jakichkolwiek pojednawczych gestów - napisała w depeszy z Jerozolimy agencja AFP. Premier Netanjahu zapowiedział _ coraz bardziej i bardziej intensywne _ uderzenia i oskarżył Hamas o wykorzystywanie _ ludności jako tarcz ludzkich _. O to samo Hamas oskarżał żołnierzy izraelskich podczas operacji Płynny Ołów w Strefie Gazy na przełomie lat 2008-09.

_ - Jeśli nasza operacja (w Strefie Gazy) zakończy się teraz, to będzie to w sposób oczywisty jedynie pauza przed czwartą operacją, więc szkoda zachodu _ - sprecyzował szef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman swe stanowisko wobec zabiegów Ligi Arabskiej i wspólnoty międzynarodowej o doprowadzenie do przerwania ofensywy izraelskiej w Strefie Gazy.

Przedstawiciele palestyńskiego ruchu islamistycznego Hamas przedstawili listę warunków, bez których spełnienia nie zamierzają przerwać nieskutecznego, ale nękającego ostrzału rakietowego terytorium Izraela.

Zastępca rzecznika Hamasu w Strefie Gazy Muszir al-Masri powiedział korespondetowi AFP w Strefie: _ Wszelkie przerwanie ognia zależne jest od spełnienia warunków, które przedstawiamy. Hamas domaga się zaprzestania bombardowań i ostrzału, zaniechania blokady Gazy trwającej od 2006 roku, otwarcia przejścia granicznego w Rafah (na granicy z Egiptem) oraz uwolnienia więźniów politycznych aresztowanych na nowo po tym, jak zostali zwolnieni i wymienieni na uprowadzonego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita w 2011 roku _.

Do Kairu udaje się w ciągu najbliższych godzin na spotkanie z egipskim prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim, również prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, aby rozmawiać z nim o szansach skłonienia Izraela do przerwania operacji wojskowej w Strefie Gazy.

Projekt uchwały, którą zgromadzeni w Kairze szefowie dyplomacji krajów Ligi Arabskiej mają ogłosić po sobotnich obradach podkreśla, że _ nie można przemilczać bombardowań Strefy Gazy, a sprawa wymaga interwencji wspólnoty międzynarodowej za pośrednictwem instytucji humanitarnych oraz instrumentów prawnych _.

Dokument podejmuje również kwestię kontynuowania przez rząd izraelski polityki faktów dokonanych, to jest tworzenia coraz to nowych osiedli żydowskich na palestyńskich terytoriach okupowanych oraz innych _ przeszkód stwarzanych przez Izrael w celu uniemożliwienia władzom Autonomii Palestyńskiej kontrolowania części okupowanych ziem palestyńskich _.

Czytaj więcej w Money.pl
Spalili żywcem nastolatka. Oto ich wyjaśnienia Mohammed Abu Kedir został porwany ze swego domu, wywieziony do lasu i zamordowany ze szczególnym okrucieństwem.
Arabia Saudyjska odda 53 miliony dolarów Od zeszłego wtorku w atakach izraelskiego lotnictwa zginęło 172 Palestyńczyków. W tym samym czasie Hamas wystrzelił prawie tysiąc pocisków rakietowych w stronę Izraela.
Izrael boi się Palestyny. Wielka mobilizacja To odpowiedź na eskalację wrogości ze strony Palestyńczyków. Według Hamasu w izraelskich nalotach na Strefę Gazu zginęło sześciu bojowników.
Tagi: atak izraela na strefę gazy, walki w strefie gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz