Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Libii. Siły specjalne po stronie Haftara

0
Podziel się:

Dowódca libijskich sił specjalnych płk Wanis Buchamada ogłosił dzisiaj, że wesprze zbuntowanego generała Chalifę Haftara, który prowadzi kampanię przeciwko islamistom.

Walki w Libii. Siły specjalne po stronie Haftara
(Polaris/East News)

O dołączeniu do sił Haftara poinformował też personel bazy sił lotniczych w Tobruku.

_ Jesteśmy z Haftarem _ - powiedział dowódca elitarnej jednostki w Bengazi, gdzie stacjonuje ona od zeszłego roku. Jak pisze Reuters, są to najlepiej wyszkolone siły w obecnej armii libijskiej. Miały one opanować sytuację w Bengazi, drugim co do wielkości mieście Libii, nękanym przez islamistyczne grupy zbrojne.

Płk Buchamada jest bardzo szanowany w Libii, szczególnie w Bengazi - przekazuje AFP. Załoga bazy w Tobruku ogłosiła, że dołączy do _ armii pod dowództwem gen. Haftara _. Jest to znaczący krok, ponieważ - jak zauważa Reuters - nie było jasne, jakie poparcie Haftar miał w regularnej armii.

Gen. Haftar, którego siły obwołały się Libijską Armią Narodową, prowadzi w Bengazi ofensywę przeciw islamistom. Zarazem nie uznaje on władz centralnych. W niedzielę lojalne wobec niego siły dokonały szturmu na parlament w celu - jak ogłosiły - aresztowania islamistycznych deputowanych. Libijska Armia Narodowa zażądała również wstrzymania prac parlamentu i odrzuciła niedawny wybór Ahmeda Majtika na nowego premiera Libii.

W odpowiedzi na zarzuty o próbę puczu Haftar zapewnia, że nie chce zdobyć władzy, lecz jedynie odpowiada na _ żądanie ludności _, by walczyć z _ terrorystami _. Haftar, emerytowany generał i były dowódca armii libijskiej, w 2011 roku przyłączył się do powstania przeciwko dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu.

Czytaj więcej w Money.pl
W Libii dojdzie do przelewu krwi? Dwie libijskie milicje wezwały deputowanych do parlamentu, by niezwłocznie ustąpili. Inaczej zostaną aresztowani.
Utonęło co najmniej 40 imigrantów z Afryki Libia wzywa UE do pomocy w powstrzymaniu napływu imigrantów.
Libia: zarzuty dla syna Kadafiego Saif al-Islam, zajmujący najbardziej eksponowane miejsce z siedmiu synów Kadafiego, uśmiechał się i wyglądał na pewnego siebie podczas łączności sądu z więzieniem w mieście Zintan, gdzie jest przetrzymywany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)