Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Kijowie. Władze w Polsce reagują

0
Podziel się:

Radosław Sikorski podkreślił, że wobec sytuacji na Ukrainie, podobnie jak w Syrii czy na Kubie, można tylko reagować politycznie.

Walki w Kijowie. Władze w Polsce reagują
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że polskie władze - w tym MSZ - na bieżąco obserwują wydarzenia na Ukrainie, a on jest w kontakcie z politykami zarówno w Kijowie, jak i w Unii Europejskiej. Tymczasem do siedziby ministerstwa został wezwany w trybie pilnym zastępca ambasadora Ukrainy. Sikorski uczestniczył również w nadzwyczajnym spotkaniu z Donaldem Tuskiem i Bartłomiejem Sienkiewiczem. Informacje na temat tego spotkania zostaną przedstawione jutro z samego rana. Również jutro sytuacją na Ukrainie zajmie się Sejm.

Aktualizacja 22:30

_ - Jesteśmy na bieżąco w kontakcie i z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, i z wysoką przedstawiciel (Catherine Ashton), i z kilkoma zaprzyjaźnionymi ministrami spraw zagranicznych i decyzje tu będą podejmowane w świetle analizy wydarzeń, na chłodno _ - powiedział Sikorski w TVN24.

Zdaniem Sikorskiego, świat zewnętrzny ma bardzo ograniczony wpływ, gdy władze jakiegoś kraju decydują się na użycie przemocy. _ - To jednak nie pozostanie bez konsekwencji _ - zaznaczył. Podkreślił, że kroki UE będą zależeć od dalszych decyzji władz w Kijowie i ich skutków.

Podkreślił, że wobec sytuacji na Ukrainie, podobnie jak w Syrii czy na Kubie, można tylko reagować politycznie. Sikorski wskazał na możliwość zastosowania przez UE sankcji. _ - Od typu białoruskiego z ich ograniczonym skutkiem, aż po te podobne do nałożonych na Kubę czy Iran, które okazały się dość skuteczne _ - dodał.

Ocenił, że sytuacja na Ukrainie przypomina pacyfikacje manifestacji w Polsce w latach 80. Wyraził żal, że do brutalnych zajść dochodzi w stolicy kraju, który sprawował przewodnictwo w OBWE i który jest członkiem Rady Europy. Zaznaczył, że ostatnio na Ukrainie doszło do _ pozytywnego rozwoju sytuacji, do gestu zarówno ze strony władz, jak i opozycji _, jakim była deklaracja prezydenta Ukrainy o chęci przystąpienia do rozmów.

_ - W sensie politycznym to straszliwie zmarnowana szansa _ - ocenił szef MSZ. Podkreślił, że w Kijowie doszło do _ typowej dla tego regionu sytuacji, że jednocześnie zaprasza się opozycję na rozmowy i przykręca śrubę _.

Pytany czy prezydent Bronisław Komorowski nie powinien podjąć inicjatywy dyplomatycznej w celu zatrzymania rozlewu krwi, Sikorski powiedział: _ Być może nawet w tej chwili jest aranżowana rozmowa polskiego prezydenta z prezydentem Ukrainy _.

Sikorski był też dopytywany o wtorkowe wezwanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do polskich władz o podjęcie natychmiastowych działań w celu uspokojenia sytuacji w Kijowie oraz jego stwierdzenie, że Polska i Europa nie mogą zachowywać się biernie wobec dramatycznie pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. _ Polska nigdy się nie zachowywała biernie _ - odparł szef MSZ. Przypomniał, że w zeszłym tygodniu Polska _ uzyskała zgodę wszystkich państw członkowskich UE, by powiedzieć oficjalnie, że wynegocjowania umowa stowarzyszeniowa nie będzie ostatnim krokiem Ukrainy do Unii _.

Berkut szturmuje Majdan

  • fot: EPA/IGOR KOVALENKO
  • fot: EPA/IGOR KOVALENKO
  • fot: PrntScreen Espresso.tv [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif border=0 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/berkut-szturmuje-majdan-g713285.html)

Siły ukraińskiego MSW przystąpiły wczoraj wieczorem do szturmu na Majdan Niepodległości w Kijowie, gdzie znajduje się miasteczko namiotowe przeciwników rządu. Wcześniej w Kijowie doszło do zamieszek; zginęło już co najmniej 11 osób.

Polskie MSZ reaguje. Wzywa do rozmów

W związku z wydarzeniami w Kijowie, do MSZ został zaproszony w trybie pilnym zastępca Ambasadora Ukrainy w Warszawie. Jak czytamy w informacji zamieszczonej na stronie ministerstwa, _ w trakcie rozmowy przedstawiciele MSZ RP wyrazili głębokie zaniepokojenie dzisiejszą eskalacją napięcia w Kijowie, które doprowadziło do kolejnych ofiar śmiertelnych. Podkreślono, że jedynym trwałym rozwiązaniem obecnego kryzysu nad Dnieprem może być dialog i poszukiwanie kompromisu politycznego. _
_ _
_ Wyrażono głębokie zaniepokojenie doniesieniami o możliwym użyciu broni palnej w trakcie dzisiejszych starć. MSZ RP stanowczo apeluje do obu stron konfliktu na Ukrainie o powstrzymanie się od kolejnych aktów przemocy. W trakcie rozmowy podkreślono szczególną odpowiedzialność władz za rozwój wydarzeń ze względu na środki, którymi dysponują. _

_ MSZ RP wyraża nadzieję na powrót do stołu rozmów i wypracowanie porozumienia, które trwale położy kres przemocy na Ukrainie. Jesteśmy głęboko rozczarowani faktem, że rysujący się w ostatnich dniach kompromis został zaprzepaszczony. Apelujemy do obu stron o dobrą wolę, odpowiedzialność i dołożenie wszelkich starań na rzecz powrotu do rozmów _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m277248.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protesty;na;ukrainie;we;lwowie;demonstranci;zajeli;siedzibe;wladz;obwodowych,221,0,1480157.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Demonstranci w siedzibie władz we Lwowie Uczestnicy antyrządowego protestu wyważyli drzwi budynku i wybili kilka okien.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m214157.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/europosel;pawel;kowal;proba;pacyfikacji;na;ukrainie;pod;oslona;igrzysk,130,0,1480066.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Próba pacyfikacji na Ukrainie pod osłoną igrzysk _ Zdaniem europosła, należy opracować nowy _ Plan Marshalla _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m292310.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protesty;na;ukrainie;rinat;achmetow;wzywa;do;zaprzestania;rozlewu;krwi,184,0,1480120.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oligarcha apeluje do opozycjonistów Jego ugrupowanie to nie zgodziło się dziś na proponowane przez opozycję zmiany w konstytucji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)