Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
19.06.2014 10:22

Walki w Iraku. Z rafinerii ewakuowano pracowników

Walki o kontrolę nad największymi zakładami petrochemicznymi w kraju trwają od wczoraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W trakcie krótkiego zawieszenia broni sunniccy rebelianci zgodzili się na ewakuację z rafinerii w Bajdżi na północy Iraku od 250 do 300 pracowników. Walki o kontrolę nad największymi zakładami petrochemicznymi w kraju trwają od środy.

Informację potwierdziła agencji Reutera jedna z uwolnionych osób. W rafinerii pracowało prawie 16 tysięcy osób, z czego 100 to eksperci z zagranicy.

Większość z nich została ewakuowana już we wtorek, kiedy wstrzymano prace zakładu, aby zabezpieczyć sprzęt przed zniszczeniem i umożliwić przygotowanie obiektu do obrony.

Ewakuowani pracownicy zostali wywiezieni z terenu rafinerii autobusami - powiedział świadek agencji Reutera.

Wczoraj agencje informowały, że sunniccy rebelianci, dowodzeni przez Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), przejęli kontrolę nad prawie całą rafinerią. Jednak po jakimś czasie zakłady zostały odbite przez irackie siły bezpieczeństwa.

Największe zakłady petrochemiczne w Iraku, produkujące około 25 proc. krajowego paliwa, są oblegane przez rebeliantów od zeszłego tygodnia, kiedy to bojownicy ISIL opanowali znaczne obszary północnego Iraku, w tym dwumilionowe miasto Mosul.

Czytaj więcej w Money.pl
Irak prosi USA o pomoc. Operacja z powietrza Szef irackiego MSZ Hosziar Zebari powiedział dziennikarzom w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, że Irak oficjalnie poprosił USA, by przeprowadziły operacje z powietrza, aby złamać morale Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).
Konflikt w Iraku przeniesie się do Europy? Ataku irackich islamistów na Wielką Brytanię boi się David Cameron.
Lecą głowy w irackiej armii. Za nieudolność Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.
Dżihadyści przejęli największą rafinerię Walki z rebeliantami trwają zaledwie 60 km na północny wschód od Bagdadu.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz