Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Iraku. 31 zabitych w wybuchu motocyklu pułapki w Bagdadzie

0
Podziel się:

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale zwykle ataki na szyitów przypisywane są związanemu z Al-Kaidą ugrupowaniu Islamskie Państwo Iraku i Lewantu.

Walki w Iraku. 31 zabitych w wybuchu motocyklu pułapki w Bagdadzie
(Polaris Images/East News)

Co najmniej 31 osób zginęło, a 51 zostało rannych dzisiaj wskutek wybuchu motocyklu pułapki w Mieście Sadra, zamieszkanej przez szyitów dzielnicy na północy Bagdadu - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa i źródła medyczne.

Do eksplozji doszło na zatłoczonym bazarze, gdzie sprzedawane są używane motocykle. Reuters pisze, że przebywali na nim wówczas głównie młodzi mężczyźni.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale zwykle ataki na szyitów przypisywane są związanemu z Al-Kaidą ugrupowaniu Islamskie Państwo Iraku i Lewantu.

Miasto Sadra zostało tak nazwane na cześć zamordowanego w 1999 roku na rozkaz Saddama Husajna ojca radykalnego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra, który przed kilkoma dniami oświadczył, że wycofuje się z polityki.

As-Sadr po wejściu do Iraku wojsk USA w 2003 roku przez szereg lat prowadził przeciwko nim zbrojną rebelię, a potem pojednał się z rządem. Kierowany dotąd przez Sadra blok Al Ahrar ma obecnie 40 deputowanych w 325-osobowym parlamencie oraz sześciu ministrów w rządzie szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego.

Według niedawnych oficjalnych danych od początku lutego w Iraku zginęło ponad 660 osób, a od początku roku - 1650.

Irackie władze nie potrafią rozładować napięcia między stanowiącymi większość ludności kraju szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Embargo na sprzedaż broni złamane? Iran... Iran podpisał kontrakty na dostawy do Iraku broni wartości 195 milionów dolarów - informuje Reuters, powołując się na dokument, do którego uzyskał wgląd.
Wojna o ropę. Kurdystan walczy o niezależność Władze autonomicznego irackiego Kurdystanu zgodziły się na eksport ropy za pośrednictwem państwowej agencji do spraw sprzedaży surowca.
Kolejne zamachy w Iraku. Są zabici W serii zamachów w stolicy Iraku i mieście Hilla zginęło dzisiaj co najmniej 49 osób - poinformowały policja i służby medyczne. Dzień wcześniej w zamachach w Bagdadzie zginęły 23 osoby.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)