Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walki w Egipcie. Policja starła się z islamistami, jedna osoba zabita

0
Podziel się

W zamieszkach uczestniczyli wierni, którzy wyszli z meczetów po świątecznych modłach.

Walki w Egipcie. Policja starła się z islamistami, jedna osoba zabita
(Apaimages/Polaris/East News)
bEqAHHzF

Jedna osoba zginęła, gdy policja starła się dzisiaj ze zwolennikami islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, którzy protestowali w kilku miejscach Egiptu przeciwko uznaniu Bractwa przez rząd za organizację terrorystyczną - poinformowały władze.

W zamieszkach uczestniczyli wierni, którzy wyszli z meczetów po świątecznych modłach.

Osama Metwally, szef służb bezpieczeństwa w położonej na południe od Kairu prowincji Minja powiedział, że w tamtejszym mieście Samalut śmierć poniosła jedna osoba. Nie sprecyzował jednak, czy był to zwolennik Bractwa.

bEqAHHzH

W Kairze policja użyła gazu łzawiącego przeciwko rzucającym kamienie demonstrantom przed główną siedzibą uniwersytetu Al-Azhar, który jest najważniejszym ośrodkiem teologicznym islamu sunnickiego. Na przedmieściach stolicy funkcjonariusze rozproszyli dwa pochody protestacyjne.

Do starć doszło również w Ismailii nad Kanałem Sueskim oraz w mieście Damietta w delcie Nilu. W Ismailii słychać było odgłosy wystrzałów z broni palnej.

Obecne napięcie w Egipcie jest efektem odsunięcia w lipcu od władzy przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego wyszli wtedy gromadnie na ulice, a siłowa kontrakcja policji pociągnęła za sobą liczne ofiary śmiertelne. Sytuacja uległa z czasem złagodzeniu, ale motywowane politycznie akty przemocy nie ustają.

Czytaj więcej w Money.pl
John Kerry broni Bractwo Muzułmańskie Sekretarz stanu USA skrytykował decyzję egipskiego rządu o oficjalnym uznaniu Bractwa za organizację terrorystyczną.
Strajk symboli egipskich protestów z 2011 roku Trzej skazani 22 grudnia na kary więzienia egipscy aktywiści rozpoczęli strajk głodowy. Protestują w ten sposób przeciwko złemu traktowaniu w zakładzie karnym.
Niedawno rządzili. Teraz trafili na czarną listę Co najmniej 18 członków Bractwa Muzułmańskiego zostało zatrzymanych pod zarzutami terroryzmu. Wczoraj ta organizacja, do niedawna pełniąca władzę w Egipcie, trafiła na czarną listę rządu.
bEqAHHAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)