Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
09.08.2012 08:52

Walki w Afganistanie. Oto najnowsze dane w sprawie zabitych

ONZ ostrzega jednak, że mimo spadku liczby ofiar, wojna nadal zbiera tragiczne żniwo. Wiceszef misji Narodów Zjednoczonych w Kabulu Nicholas Haysom podkreśla, że większość zabitych Afgańczyków to ofiary talibów a nie wojsk NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Pierwszy raz od pięciu lat spadła liczba osób zabitych w Afganistanie. Wynika tak z ogłoszonego właśnie raportu misji ONZ w Kabulu. Według dokumentu, w pierwszej połowie 2012 roku w całym kraju zginęło 1145 Afgańczyków, podczas, gdy rok wcześniej w takim samym okresie liczba zabitych wyniosła 1510. Oznacza to spadek o 15 procent.

ONZ ostrzega jednak, że mimo spadku liczby ofiar, wojna nadal zbiera tragiczne żniwo. Wiceszef misji Narodów Zjednoczonych w Kabulu Nicholas Haysom podkreśla, że większość zabitych Afgańczyków to ofiary talibów a nie wojsk NATO.

_ - Przeważająca większość ofiar to osoby, które zginęły wskutek działań sił antyrządowych. Chodzi m.in. o miny-pułapki, ataki samobójcze oraz świadome zabijanie cywilów, w tym osób oskarżanych o wspieranie rządu i międzynarodowych wojsk. Chodzi także o zabójstwa urzędników, pracowników rządowych, osób na kontraktach, starszyzny plemiennej oraz kobiet i mężczyzn, którzy wspierają pokój i pojednanie _

Walkę z talibami w Afganistanie prowadzi miejscowe wojsko i policja oraz 130 tysięcy żołnierzy sił NATO. Wojska Sojuszu rozpoczęły już stopniowe wycofywanie się z Afganistanu, a obecna misja NATO ma ostatecznie zakończyć się w 2014 roku. Obecnie w Afganistanie w prowincji Ghazni służy niemal 2,5 tysiąca polskich żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Dymisja ważnych ministrów. Cios w plan NATO? Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj poinformował oprzyjęciu dymisji ministrów obrony i spraw wewnętrznych.
Dymisja amerykańskiego "Lawrenca z Arabii" Trzech ambasadorów USA w regionach kluczowych dla międzynarodowego bezpieczeństwa złożyło latem dymisje.
Planowali się wysadzić. Zostali zabici Pięciu rebeliantów, którzy przygotowywali samobójczy zamach w Kabulu, zostało zabitych podczas wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz