Notowania

izrael
18.11.2013 10:47

Walka z terroryzmem. Izrael potajemnie więził podejrzanego

Mężczyzna był przetrzymywany przez trzy lata, teraz złożył apelację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Izrael przez trzy lata potajemnie przetrzymywał w więzieniu mężczyznę podejrzanego o współpracę z Al-Kaidą - wynika z sądowych dokumentów, które dziś zostały odtajnione. Według izraelskich służb mężczyzna jest specjalistą od broni biologicznej - podaje Reuters.

Z informacji izraelskich, do których dotarła agencja Reutera, wynika, że Barak studiował mikrobiologię w Pakistanie, następnie przeszedł szkolenie wojskowe na terenie Afganistanu, a w 2001 roku został zwerbowany w szeregi Al-Kaidy przez Ajmana Al-Zawahiriego, który jest obecnie naczelnym emirem tej organizacji. Zdaniem Tel Awiwu Samer el-Barak planował zamachy na terenie Izraela.

Barak był przetrzymywany w izraelskim więzieniu od 2010 roku. Mimo że nie został oficjalnie skazany, pozbawiono go wolności na mocy specjalnego prawa - tzw. administracyjnego zatrzymania. Dzięki niemu władze mogą przetrzymywać w osoby bez wyroku sądowego na podstawie dowodów przedstawionych na tajnym posiedzeniu sądu wojskowego.

W październiku Barak złożył odwołanie w Sądzie Najwyższym, wnioskując o zwolnienie go z więzienia.

_ - Jeżeli jest tak ważnym terrorystą, to dlaczego nie został skazany? Nie ma żadnych dowodów na jego winę _ - podkreślił obrońca podejrzanego Mahmid Saleh.

Z informacji sądowych wynika, że Barak był w przeszłości zatrzymany i przesłuchiwany w USA. Przez pięć lat był więziony na terenie Jordanii. Aresztowano go w 2010 roku, kiedy próbował przekroczyć granicę między Jordanią a Izraelem.

W odpowiedzi na apelację mężczyzny izraelska prokuratura podkreśliła, że uwolnienie go przyniosłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa całego regionu. Dziś sprawę zacznie badać Sąd Najwyższy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zadał żołnierzowi śmiertelne rany nożem 16-latek zadał żołnierzowi śmiertelne rany nożem - poinformował policyjny rzecznik. Palestyńskie ataki na terytorium państwa żydowskiego należą do rzadkości.
Francuzi porwani w 2010 roku wreszcie wolni Uwolniono czterech zakładników, którzy zostali porwani w Nigrze przez islamskich ekstremistów z działającego w Afryce.
Szef Al-Kaidy stanął przed sądem u USA Adwokat z urzędu, który broni al-Libiego, poinformował w imieniu klienta, że nie przyznaje się on od winy.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz