Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z terroryzmem. Holandia wyśle myśliwce do Iraku

0
Podziel się:

Poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia będzie zapewniać szkolenie wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich.

Walka z terroryzmem. Holandia wyśle myśliwce do Iraku
(DVIDSHUB/Flickr)

Rząd Holandii poinformował, że wyśle sześć samolotów F-16 do wsparcia kierowanych przez USA akcji lotniczych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku.

Jak głosi oświadczenie rządu, poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia przez okres do roku będzie zapewniać szkolenie i doradztwo dla wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich.

Wcześniej zamiar udostępnienia walczącej z Państwem Islamskim koalicji sześciu myśliwców F-16 zadeklarowała Belgia.

_ - Uważamy Państwo Islamskie za poważne zagrożenie, nie tylko dla regionu, który destabilizuje, nie tylko dla (niemuzułmańskich) mniejszości, które poddawane są najstraszliwszym represjom, ale dla całego świata _ - powiedział dziennikarzom wicepremier Holandii Lodewijk Asscher. Według niego skierowany do akcji przeciwko islamistom holenderski kontyngent będzie liczył maksymalnie 380 ludzi.

Jak zaznaczyła minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert, personel szkolący nie będzie odgrywał żadnej roli w działaniach bojowych i ma stacjonować w miejscach możliwie bezpiecznych. Dodała, że holenderska misja ograniczy się początkowo do irackiej przestrzeni powietrznej, ale może zostać rozszerzona na Syrię.

_ - Nie wykluczamy wzięcia udziału (w działaniach) w Syrii, ale obecnie ograniczamy nasze uczestnictwo do Iraku i podporządkujemy się biegowi wydarzeń międzynarodowych _ - powiedziała Hennis-Plasschaert.

Decyzję o militarnym wsparciu akcji przeciwko islamistom, którą podjęto na specjalnie zwołanym posiedzeniu holenderskiego rządu, musi jeszcze zatwierdzić parlament. Oczekuje się, że uczyni to znaczną większością głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Dżihadyści ścięli głowę Francuzowi. Jest film Na wideo widać klęczącego zakładnika z rękami za plecami, otoczonego przez czterech zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn.
Państwa arabskie w koalicji przeciwko ISIS Przedstawiciele władz USA odmówili ujawnienia, które kraje arabskie wystąpiły z takimi ofertami.
Mocne słowa Baracka Obamy: Zniszczymy Państwo Islamskie W telewizyjnym przemówieniu do narodu, prezydent USA zapowiada zmianę strategii w walce z radykalnymi islamistami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)