Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z pseudokibicami. Prokuratura oceni zachowanie kibiców z Lecha

0
Podziel się:

Szef resortu spraw wewnętrznych powiedział, że policja przekazała prokuraturze nagrania audio i video z niedzielnego meczu Lecha z Widzewem i do niej należy ocena faktu i kwalifikacja tego czynu.

Walka z pseudokibicami. Prokuratura oceni zachowanie kibiców z Lecha
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Policja przekazała prokuraturze zapisy z meczu, na którym kibice Lecha wznosili antysemickie okrzyki - powiedział dziś szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Zaznaczył, że zwalczanie rasizmu wymaga czasu, ale różne instytucje państwa zaczęły w tej sprawie współpracować.

Sienkiewicz był pytany w Radiu ZET o zachowanie kibiców Lecha Poznań, którzy w trakcie niedzielnego meczu przeciw Widzewowi Łódź krzyczeli m.in. _ jazda z Żydami _ i _ RTS do gazu _. Wojewoda i wielkopolskie władze piłkarskie nie zareagowali, tłumacząc, że z powodu złej akustyki okrzyki były niezrozumiałe.

Sienkiewicz poinformował, że policja przekazała nagrania audio i video z meczu prokuraturze i do niej należy _ ocena faktu i kwalifikacja tego czynu _.

Wyraził przekonanie, że sprawą zainteresuje się zwierzchnik wojewody, minister administracji Michał Boni. Zaznaczył, że niezbędna jest _ jasność co do samego incydentu _ - antysemickich zachowań i braku reakcji na nie.

Szef MSW odniósł się także do słów senatora Włodzimierza Cimoszewicza zarzucającego ministrowi opieszałość w zwalczaniu przestępstw o podłożu rasistowskim i nacjonalistycznym. _ Szkoda, że senator Cimoszewicz nie użył swojego autorytetu wtedy, kiedy w Białymstoku od dwóch lat narastały problemy rasistowskiej przestępczości _ - powiedział Sienkiewicz.

Zaznaczył, że _ patologii społecznych nie można wyeliminować jednym ruchem _, wyraził zarazem przekonanie, że _ wreszcie coś w Polsce ruszyło w tej sprawie _. _ Proces walki z patologią społeczną to nie jest fast food, to nie jest zamawiasz i masz, to jest szereg działań _ - podkreślił minister.

_ Przez ostatnie parę miesięcy udało się pospinać różnego rodzaju instytucje, które do tej pory nie zawsze potrafiły koordynować działalność w tej sprawie - samorządy, piony administracji państwowej, policji, prokuratury _ - mówił Sienkiewicz.

Według niego w paru miejscach, które były _ teatrem _ takich zachowań, udało się zepchnąć te sprawy do marginesu. _ Od paru miesięcy w Białymstoku mamy spokój, to znaczy nie mamy żadnego poważnego incydentu rasistowskiego _ - powiedział minister.

W Białymstoku latem nieustaleni sprawcy podpalili mieszkanie, do którego do swojej polskiej rodziny przyjechał Hindus. Wcześniej miały miejsce podpalenia mieszkań rodzin czeczeńskich czy rodziny polsko-pakistańskiej. Była też próba podpalenia Domu Kultury Muzułmańskiej; w mieście malowane były swastyki. Różne środowiska zarzucają organom ścigania brak efektów w ustalaniu sprawców tych zdarzeń. Sienkiewicz mówił wówczas, że środowisko odpowiadające za te wydarzenia zostało _ policzone prawie co do sztuki _.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW: Problem kibolstwa nierozwiązany _ - Celem MSW jest ochrona kibiców i dbanie, by można było przeżywać widowiska sportowe - _ zadeklarował Marcin Jabłoński, wiceminister MSW
Kibole Legii rozrabiali w Rzymie. Atakowali... Bandyci próbowali wedrzeć się do zabytków, jak Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim czy Koloseum.
Tysiące fanów lotnictwa na Air Show 2013 Dwudniowe radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)