Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z oszustwami podatkowymi. Raport NIK

0
Podziel się:

Organy kontroli skarbowej oraz podatkowe niewystarczająco skutecznie walczyły z oszustwami podatkowymi w latach 2011-13 - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Walka z oszustwami podatkowymi. Raport NIK
(arrakasta - Fotolia.com)

Zaznaczono jednak, że Minister Finansów podejmował liczne działania, by zminimalizować skalę tych oszustw.

W dokumencie opublikowanym w środę wskazano, że dochody z podatku od towarów i usług (VAT) stanowiły w latach 2011-13 średnio 42 proc. dochodów budżetowych. _ W tym samym okresie spadły o ponad 6 proc., tj. o 7,4 mld zł. W 2011 r. kwoty uszczupleń w podatku VAT ujawnionych przez służby podległe Ministrowi Finansów wyniosły nieco więcej niż 2,5 mld zł, podczas gdy w 2012 r. kwota ta przekroczyła 4 mld zł, a tylko w pierwszym półroczu 2013 r. było to prawie 3,2 mld zł _ - wyliczał NIK.

Wskazano, że przyczyną takiej sytuacji było m.in. nasilające się zjawisko oszustw podatkowych polegające m.in. na: niepłaceniu VAT przez polskiego nabywcę od towarów sprowadzonych z innych krajów UE, wykorzystywaniu faktur dokumentujących fikcyjne transakcje, czy wyłudzaniu podatku w postaci zwrotów VAT.

_ Według danych MSW, w 2012 r. tylko w sprawach dotyczących tzw. przestępczości paliwowej, które zakończyły się aktami oskarżenia, nadużycia opiewały na ponad 1,3 mld zł _ - czytam w dokumencie.

Zaznaczono w nim co prawda, że minister finansów prawidłowo wyznaczał cele i kierunki kontroli podatkowej, a administracja prowadziła intensywne działania by ograniczyć skalę oszukańczych procederów, to jednak popełniano liczne błędy i zaniechania.

Kontrolerzy wykazali m.in., że organy kontroli skarbowej oraz podatkowej odzyskały niewielką część kwot zaniżeń podatku VAT, gdyż Urzędy Skarbowe często wydawały decyzje wymiarowe (określające wysokość zobowiązania podatkowego) tzw. _ słupom _.

Zastrzeżenia dotyczył też zmniejszającej się liczby kontroli przeprowadzonych przez urzędy skarbowe. _ W 2012 r. organy te zrealizowały prawie 240 tys. kontroli rozliczeń VAT, tj. o 8,8 proc. mniej niż w 2011 r. Zjawisko to pogłębiło się w I półroczu 2013 r., kiedy to przeprowadzono niecałe 109 tys. kontroli, tj. o 17,8 proc. mniej niż w I półroczu 2012 r. _ - wskazali kontrolerzy.

NIK zarzuca też administracji podatkowej, że często w sposób niepełny lub nieprawidłowy dokumentowała stan faktyczny kontrolowanych podatników. W efekcie zwiększał się udział decyzji uchylonych w toku prowadzonych przez izby skarbowe postępowań odwoławczych.

NIK podkreślił w raporcie, ze skuteczność zwalczania oszustw w VAT zależy głównie od umiejętnego rozpoznania mechanizmów oszustw, szybkości reakcji organów podatkowych i organów kontroli skarbowej oraz od niezwłocznego wymierzania i egzekwowania kar wobec sprawców.

Izba zarekomendowała więc resortowi finansów m.in., by szybciej wprowadzał sprawdzone w innych krajach rozwiązania ułatwiające zwalczanie oszustw w VAT, zwiększył wykorzystywanie instrumentów współpracy międzynarodowej, czy zintensyfikował współpracę między służbami podległymi MF oraz z organami ścigania.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiskus na tropie dużych oszustw. Skutecznie? W 2013 roku wartość ujawnionych przekrętów podatkowych wzrosła aż o 70 procent niż w 2012.
"Totalne zagrożenie". Chodzi o podatki Kolorowa mapa potwierdza przede wszystkim związek między niskim poziomem rozwoju i wysokim wskaźnikiem oszustw podatkowych.
Znany piosenkarz oszustem podatkowym Wokalista ze zespołu Take That musi oddać fiskusowi kilkadziesiąt milionów funtów. Odda również order imperium brytyjskiego?
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)