Notowania

złota jutrzenka
30.09.2013 20:52

Walka z neonazistami w Grecji. Rząd rozprawi się ze Złotą Jutrzenką?

Wicepremier Ewangelos Wenizelos powiedział, że projekt dotyczący mowy nienawiści zostanie skierowany do parlamentu w ciągu kilku dni i że ma on wartość symboliczną i moralną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Grecki rząd zapowiedział, że wkrótce przedłoży w parlamencie projekt ustawy piętnującej rasistowską mowę nienawiści. Inna ustawa ma sankcjonować zawieszenie finansowania partii Złota Jutrzenka, której kierownictwo stanie wkrótce przed sądem.

Na zdjęciu aresztowanie Christosa Pappasa, drugiej osoby w Złotej Jutrzence.

Kroki te wobec partii uważanej za neonazistowską podjęto po śmierci antyfaszystowskiego rapera, którego zabił sympatyk ugrupowania Złota Jutrzenka.

Wicepremier Ewangelos Wenizelos powiedział, że projekt dotyczący mowy nienawiści zostanie skierowany do parlamentu w ciągu kilku dni i że ma on wartość symboliczną i moralną.

W greckiej koalicji rządzącej toczono spory na temat potrzeby nowego antyrasistowskiego prawa w celu walki z rasistowskim i podburzającym językiem używanym przez partię Złota Jutrzenka.

Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) Wenizelosa nalegał na przyjęcie nowego prawa, główna rządząca konserwatywna partia premiera Antonisa Samarasa wyrażała przekonanie, że obecne przepisy są wystarczające.

Zabójstwo antyrasistowskiego rapera Pawlosa Fyssasa przez sympatyka Złotej Jutrzenki spowodowało akcję wobec tego ugrupowania, którego zajadle antyimigrancka retoryka znalazła posłuch w sytuacji poważnego kryzysu gospodarczego.

Niemniej zabójstwo Fyssasa wywołało falę protestów w całej Grecji i doprowadziło do wszczęcia dochodzenia w sprawie ewentualnych związków Złotej Jutrzenki z tym atakiem, a także z wieloma innymi czynami przestępczymi.

Aresztowano przywódcę tej partii, wielu jej działaczy i deputowanych. Mają stanąć w tym tygodniu przed sądem pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej. To pierwszy od 1974 roku przypadek aresztowania w Grecji deputowanych do parlamentu.

Kierownictwo Złotej Jutrzenki odrzuca wszelkie powiązania z zabójstwem rapera, nie zgadza się też z określeniem _ neonazistowska _, które przypisuje się partii.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy mają dość faszystów. Tysiące na ulicach Partia wciąż odrzuca oskarżenia o neonazizm i wszelką odpowiedzialność za atak na Fyssasa.
Grecja: Lider Złotej Jutrzenki zatrzymany Nikolaos Michaloliakos został zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej.
Neonazistowska partia wyjdzie z parlamentu? Ugrupowanie ma 18 posłów w parlamencie i ich odejście mogłoby pociągnąć za sobą nowe wybory.
Tagi: złota jutrzenka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz