Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z terroryzmem. W nalotach giną przypadkowi ludzie

0
Podziel się:

W Pakistanie drony polujące na 24 mężczyzn spowodowały śmierć 874 osób, w tym 142 dzieci.

Walka z terroryzmem. W nalotach giną przypadkowi ludzie
(doctress neutopia/Flickr)
bEToyLqt

Około 1147 przypadkowych osób zginęło w nalotach amerykańskich dronów na 41 podejrzanych terrorystów w Pakistanie i Jemenie - wynika z danych organizacji praw człowieka Reprieve, które opublikował brytyjski dziennik _ The Guardian _.

Opierając się na raportach publikowanych przez Biuro Dziennikarstwa Śledczego (BIJ), Reprieve przeanalizowała przypadki, w których drony wykonywały więcej niż jeden atak na wyznaczony cel. Nie brano pod uwagę ataków na konkretne cele, które powiodły się za pierwszym razem, ani tych wymierzonych w grupy ludzi na podstawie ich zachowania, traktowanego jako podejrzane.

Z danych, którymi Reprieve podzieliła się z dziennikiem _ The Guardian _, wynika, że w nalotach dronów wymierzonych w 41 celów w Pakistanie i Jemenie zginęło 1147 przypadkowych osób (dane według stanu na 24 listopada).

bEToyLqv

Według gazety znaczy to, że _ nawet jeśli operatorzy dronów wymierzają ataki w konkretne jednostki (...), ginie znacznie więcej przypadkowych ludzi niż celów, a naloty często trzeba powtarzać _, co z kolei nasuwa pytanie o _ ścisłość informacji wywiadu USA, które służą do wyznaczania celów nalotów, określanych przez amerykańskie władze jako (...) "precyzyjne" _.

W Pakistanie drony _ polujące _ na 24 mężczyzn spowodowały śmierć 874 osób, w tym 142 dzieci. Doniesienia o ponawianych atakach na te cele wielokrotnie pojawiały się w mediach, co wskazuje, że większość nalotów była nieskuteczna. Według Reprieve tylko sześciu z 24 domniemanych terrorystów zginęło w wymierzonych w nich atakach. W Jemenie ponawiane naloty na 17 wyznaczonych celów doprowadziły do śmierci 273 postronnych osób, w tym co najmniej siedmiorga dzieci.

Z 41 wyznaczonych celów w obu krajach siedmiu podejrzanych terrorystów nadal żyje, status jednego, Hadżiego Omara, jest nieznany, a inny, Abu Ubajda al-Masri, zmarł z przyczyn naturalnych (najprawdopodobniej na zapalenie wątroby).

Przedstawione dane to tylko ułamek wszystkich zgonów związanych z działalnością amerykańskich dronów - zauważa _ Guardian _, dodając, że według konserwatywnego think tanku Rada Stosunków Międzynarodowych (CFR) ogółem w ok. 500 nalotach przeprowadzonych poza Irakiem i Afganistanem zginęły 3674 osoby.

bEToyLqB

Brytyjski dziennik pisze, że jak każdy inny rodzaj broni tak i drony nie gwarantują stuprocentowej skuteczności, ale otaczająca ich działania tajemnica nie pozwala stwierdzić, jak wielu celów chybiają i dlaczego.

Wskazuje też, że analiza danych o atakach jest bardzo utrudniona, ponieważ wszystkie dostępne informacje na ten temat są szacunkowe i nieoficjalne. Jedynym dostępnym źródłem wiedzy o nich są doniesienia lokalnych mediów, a jednym potwierdzeniem - anonimowe przecieki do prasy, najczęściej z powołaniem na przedstawicieli władz USA, Jemenu lub Pakistanu.

Zespół pracowników Reprieve, który badał sytuację na miejscu w Pakistanie, najprawdopodobniej odkrył też przypadek omyłkowego zabicia człowieka przez drona. Mężczyzna o tym samym imieniu i nazwisku co podejrzany terrorysta na liście USA został zabity przez drona za trzecim podejściem; jego brata pojmano i podczas przesłuchania nakłaniano do powiedzenia, że zabito właściwego człowieka - pisze _ Guardian _.

Czytaj więcej w Money.pl
Duże zagrożenie terrorystyczne. Udaremnili... Władze coraz bardziej obawiają się ataków ze strony tzw. samotnych wilków, czyli działających samodzielnie terrorystów, inspirujących się ideologią dżihadu.
Przemytnicze imperium w Iraku kwitnie Od początku lipca do końca października większość ropy produkowanej przez IS, oferowana po mocno obniżonej cenie, trafiała do irackiego Kurdystanu, skąd - już jako ropa kurdyjska - była eksportowana do Turcji i Iranu.
Drony USA dopadły przywódców Al-Kaidy Al-Kaida w Jemenie jest jedną z najbardziej aktywnych odnóg sieci stworzonej przez Osamę bin Ladena.
bEToyLqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)