Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka dżihadystami. Niemiec skazany za przynależność do Państwa Islamskiego

0
Podziel się:

Kreshnika Berisha przyznał, że przyłączył się do organizacji, gdyż czuł, że musi sprzeciwić się opresji i tyranii.

Walka dżihadystami. Niemiec skazany za przynależność do Państwa Islamskiego
(SalFalko/Flickr)
bEKVniOJ

Prokurator żądał czterech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności dla Kreshnika Berishy, który urodził się w Niemczech i którego rodzice są Kosowianami. Ostatecznie jednak został skazany na trzy lata dziewięć miesięcy za przynależność do zagranicznej organizacji terrorystycznej. W ubiegłym roku spędził prawie sześć miesięcy w Syrii.

Obrońca Berishy powiedział, że jego klient pojechał do tego kraju, by pomóc Syryjczykom obalić prezydenta Baszara el-Asada. Adwokat wnioskował o karę trzech lat i trzech miesięcy więzienia dla 20-latka. Uniknął on maksymalnej kary 10 lat więzienia przewidzianej w niemieckim prawie, gdyż zeznawał podczas procesu. Nie udowodniono mu też, że bezpośrednio uczestniczył w walkach.

Sędziowie postanowili traktować mężczyznę jako niepełnoletniego, gdyż uznali go za niedojrzałego. W Niemczech osoby w wieku 18-21 lat mogą być sądzone według przepisów dla niepełnoletnich, jeśli sędziowie uznają, że nie wykazują one poczucia odpowiedzialności. _ Jako młody człowiek nie był w stanie oprzeć się wpływom islamistycznych kolegów _ - powiedział sędzia Thomas Sagebiel.

bEKVniOL

Berisha przyznał, że przyłączył się do IS, gdyż czuł, że musi _ sprzeciwić się opresji i tyranii _. Powiedział też, że w Syrii nauczono go obchodzić się z bronią.

Według niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere ok. 550 Niemców wyjechało do Syrii i Iraku, by walczyć w szeregach islamistów. Niemiecki kontrwywiad szacuje, że w walkach na Bliskim Wschodzie zginęło co najmniej 60 z nich. Do Niemiec wróciło co najmniej 180 dżihadystów.

We Francji pierwszy wyrok w sprawie islamisty, który wrócił do kraju, wydano w ubiegłym miesiącu. Francuz, który spędził tylko 10 dni w Syrii i nie walczył tam, został skazany na siedem lat pozbawienia wolności. Z kolei w Wielkiej Brytanii dwóch braci usłyszało wyrok czterech i 3,5 lat więzienia za udział w szkoleniu bojowym w Syrii.

Niektórzy politycy i eksperci argumentują, że surowe wyroki mogą mieć odwrotny skutek do zamierzonego; twierdzą, że do powstrzymania młodych ludzi przed przyłączaniem się do islamistów niezbędne są programy do walki z radykalizacją postaw.

bEKVniOR
Czytaj więcej w Money.pl
_ Znaczący atak _ na dżihadystów. Przełom? Minister obrony Francji nie sprecyzował, jakie cele zostały zbombardowane, ani liczby samolotów myśliwsko-bombowych, które brały udział w operacji.
Dżihadyści planują atak na USA? Ostrzeżenie We wspólnym biuletynie wywiadowczym FBI i resortu bezpieczeństwa narodowego wezwano żołnierzy do usunięcia z portali społecznościowych wszystkiego, co mogłoby ujawnić ich tożsamość.
Rząd Austrii ostro: U nas nie ma na to miejsca -_ Na ekstremizm nie ma u nas miejsca _- podkreśliła minister ds. rodziny Sophie Karmasin.
bEKVniPm
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)