Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wałęsa wycofał pozew przeciw Wyszkowskiemu

0
Podziel się

- Przyczyną wycofania pozwu jest zwrot tych pieniędzy Lechowi Wałęsie przez telewizję TVN- poinformowała pełnomocnik b. prezydenta Ewelina Wolańska.

Wałęsa wycofał pozew przeciw Wyszkowskiemu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bErGLqSZ

Lech Wałęsa upomniał się o zapłatę 24 tys. zł tytułem zwrotu kosztów za emisję przeprosin w telewizji TVN.

_ Przyczyną wycofania pozwu jest zwrot tych pieniędzy Lechowi Wałęsie przez telewizję TVN _ - poinformowała pełnomocnik b. prezydenta Ewelina Wolańska.

Jak wyjaśniła, stacja TVN zdecydowała się zwrócić Wałęsie wydatki związane z publikacją przeprosin z uwagi na to, że emisja komunikatu była spóźniona o kilka sekund.

bErGLqTb

Adwokatka byłego prezydenta wniosła jednocześnie do sądu o uchylenie wyroku Sądu Rejonowego w Sopocie z 11 września tego roku i umorzenie postępowania przeciwko Wyszkowskiemu.

Półtora miesiąca temu sopocki sąd nieprawomocnie oddalił powództwo Wałęsy przeciwko Wyszkowskiemu o zapłatę 24 tys. zł, które b. prezydent zapłacił za emisję przeprosin w TVN. Zasądził dodatkowo od Wałęsy 2,4 tys. zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Sprawa dotyczy prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z marca 2011 r., nakazującego Wyszkowskiemu przeproszenie b. prezydenta za zarzut współpracy z PRL-owskim aparatem bezpieczeństwa. Wyszkowski nie wykonał tego wyroku; w tej sytuacji Wałęsa skorzystał z tzw. zastępczego wykonania przeprosin i opublikował przeprosiny na swój koszt.

19 listopada 2012 r. po Faktach TVN, ukazała się plansza o treści: Oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego na podstawie Wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 marca 2011 roku - _ W dniu 16 listopada 2005 roku w programach informacyjnych +Panorama+ 2 programu TVP i +Fakty+ telewizji TVN wyemitowano moje oświadczenie, iż powód Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa i pobierał za to pieniądze. To oświadczenie stanowiło nieprawdę i naruszało godność osobistą i dobre imię Lecha Wałęsy, wobec czego ja, Krzysztof Wyszkowski, odwołuję je w całości i przepraszam Lecha Wałęsę za naruszenie jego dóbr osobistych _.

bErGLqTh

Wyszkowski oskarżył Wałęsę o agenturalną przeszłość w tym samym dniu, kiedy pierwszy przywódca Solidarności otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej status pokrzywdzonego przez system PRL.

Sąd Rejonowy w Sopocie uznał we wrześniu, że w myśl wyroku sądu z marca 2011 r., Wyszkowski miał przeprosić Wałęsę w programie Fakty TVN tj. w tej samej audycji, w której oskarżył b. przywódcę Solidarności o współpracę z SB. Tymczasem, ogłoszenie, które Wałęsa opłacił z własnej kieszeni, ukazało się po programie informacyjnym TVN i bloku reklamowym.

Wyszkowski obawia się, że Wałęsa wycofując pozew może szykować przeciw niemu kolejną sprawę sądową. - _ To wszystko jest dość niejasne. Można podejrzewać, że TVN chce żyć dobrze z Wałęsą i zwróciła mu te pieniądze. Przeżyłem już tyle przykrych niespodzianek, że dziś wolę dmuchać na zimne _ - powiedział b. działacz WZZ. Wyszkowski wnosił o kasację wyroku z 2011 r., ale Sąd Najwyższy jej nie rozpatrzył.

Były działacz WZZ skorzystał z przepisu prawnego umożliwiającego staranie się o wznowienie procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem w sytuacji, gdy pojawią się nowe okoliczności i dowody w sprawie, o których nie było wiadomo podczas wcześniejszego postępowania.

bErGLqTi

Proces w tej sprawie toczy się przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku. W ramach tego postępowania, pod koniec sierpnia, na wniosek Wyszkowskiego, doszło do przesłuchania w Warszawie jako świadka b. dyrektora departamentu III _ A _ ministerstwa spraw wewnętrznych w PRL gen. bryg. Władysława Ciastonia.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent krytycznie o polskiej demokracji Demokracja składa się z trzech elementów - każdemu przypisał 30 proc. wagi - które stanowią o jej jakości.
Lech Wałęsa chce zostać negocjatorem Lech Wałęsa mówił, że obecne kłopoty Polski są w dużej części spuścizną po 50 latach komunizmu.
Wałęsa: "Świat powinien być lepiej urządzony" O laickie 10 przykazań dla świata, na których zbuduje się wspólną przyszłość - apelował Lech Wałęsa na Szczycie Noblistów dziś w Warszawie.
bErGLqTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)