Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Wielki Piątek na drogach zginęło 9 osób

0
Podziel się

9 osób zginęło, 109 zostało rannych w 438 wypadkach - to bilans Wielkiego
Piątku na polskich drogach.

W Wielki Piątek na drogach zginęło 9 osób
(Robbie Howell/CC/Flicr)
bEiJKBJx

9 osób zginęło, 109 zostało rannych w 438 wypadkach - to bilans Wielkiego Piątku na polskich drogach. Policjanci zatrzymali 438 pijanych kierowców.

_ - Tak jak spodziewaliśmy się wiele osób zdecydowało się na świąteczne wyjazdy już w piątek. Tłoczniej było m.in. na drogach wylotowych z miast. Dzisiaj rano było już bardzo spokojnie _ - powiedział Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Zaapelował równocześnie do tych, którzy jeszcze w sobotę zdecydują się na wyjazdy o ostrożność i rozwagę. - _ Pogoda jest zmienna. W niektórych rejonach kraju - rano może być nawet poniżej zera. Dodatkowo mgła i deszcz mogą utrudniać jazdę _ - podkreślił.

bEiJKBJz

Zaznaczył, że wiele osób zmieniło już opony zimowe na letnie. - _ Pamiętajmy, ze letnie opony nie są odpowiednio przystosowane do jazdy gdy jest ślisko. Dlatego dostosujmy prędkość do warunków na drogach _ - powiedział Bieniak.

_ - Część osób może zdecydować się na świąteczne wyjazdy jeszcze dzisiaj, przesuwając wyjazd na ostatnią chwilę. Powinni pamiętać, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy będą jechać z nadmierną prędkością. To, że nie widać policjantów nie oznacza, że ich nie ma. Do takich kontroli wykorzystujemy też nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami _ - dodał.

Zaapelował również do tych, którzy lubią szybko jeździć by brali pod uwagę to, że jadą ze swoimi bliskimi. _ - Dzisiaj wszystkim będzie się spieszyć. Ale pamiętajmy, że to świąteczne wyjazdy. Kiedy więc dochodzi do wypadku poszkodowane mogą być całe rodziny _ - powiedział. _ Są święta bądźmy dla siebie uprzejmi również na drodze _ - dodał.

Odniósł się także do liczby pijanych kierowców. _ Możemy jedynie apelować by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu _ - zaznaczył. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

bEiJKBJF

Policyjna akcja świąteczna na drogach rozpoczęła się w piątek. Funkcjonariusze sprawdzają prędkość z jaka jadą kierowcy, ich trzeźwość a także m.in. sposób przewożenie dzieci i to czy wszyscy mają zapięte pasy.

Czytaj więcej o transporcie w Money.pl
"Polska największym placem budowy w Europie" Minister transportu zapowiedział inwestycje, które będą polegać na wymianie rozjazdów i zwiększeniu bezpieczeństwa na przejazdach.
Kobiety za kierownicą - czy faktycznie są lepsze? Dane statystyczne nie przemawiają na korzyść mężczyzn
Kierowcy klną, a urzędnicy zadowoleni Fotoradary przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach - ocenia Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
bEiJKBKa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)